Nowatorski zabieg wszczepienia stymulatora u 15-latka

W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Samodzielnego Publicznego WUM wykonano zabieg wszczepienia stymulatora MICRA u 15 letniego pacjenta, z wielokrotnymi utratami przytomności i udowodnionym mechanizmem pod postacią zahamowania zatokowego. Była to pierwsza implantacja tego typu stymulatora w Klinice, pierwsza u dziecka w Warszawie i piąta u dziecka w Polsce.

Urządzenie MICRA jest aż 10 razy mniejsze od standardowego stymulatora, a implantacja przez żyłę udową bezpośrednio do serca jest znacznie mniej inwazyjna od tradycyjnego wszczepienia, wymagającego nacięcia chirurgicznego i stworzenia specjalnej „kieszonki” pod skórą na piersi pacjenta.

W odróżnieniu od klasycznego układu stymulującego, Micra nie wymaga stosowania pokrytej silikonem elektrody – elementu najbardziej zawodnego i najczęściej ulegającego uszkodzeniu lub powodującego infekcje oraz ryzyko zakrzepicy naczyń dotychczas stosowanych systemów. Impulsy elektryczne generowane są przez małe, metalowe elektrody umieszczone na powierzchni stymulatora. Może to w istotnym stopniu wpłynąć na zwiększenie długofalowego bezpieczeństwa stałej stymulacji serca.  Urządzenie mocuje się bezpośrednio do ściany mięśnia sercowego poprzez małe zaczepy.

Dodatkowym atutem Micry jest fakt, że w czasie zabiegu implantacji, trwającym średnio kilkadziesiąt minut, stymulator może być bezpiecznie repozycjonowany. Pozwala to na osiągnięcie optymalnego położenia urządzenia – takiego, które zapewni najwyższą skuteczność terapii. Micra TPS reaguje na poziom aktywności pacjenta i automatycznie dostosowuje do niej swoją pracę. Mikroskopijna bateria pozwala urządzeniu działać nawet kilkanaście lat a po wyczerpaniu baterii można wszczepić kolejne urządzenia.

źródło: WUM