Więcej pieniędzy, więcej możliwości

NFZ przekazał 1,5 mld zł na zakup dodatkowych świadczeń. Czy to oznacza mniejsze kolejki?

Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje nowa lista placówek, które wykonują badanie rezonansem magnetycznym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na nowej liście jest też szpital Vital Medic w Kluczborku.

– Kontrakt jest na 5 lat – mówi Maria Ciołeszyńska, rzecznik prasowy szpitala Vital Medic w Kluczborku. – W przeliczeniu to 400 tys. zł na 6 miesięcy. Już w pierwszym okresie jego realizacji, czyli do końca 2018 roku, przebadamy blisko tysiąc pacjentów.

Obecnie, na badanie rezonansem magnetycznym w trybie pilnym, pacjent w Polsce czeka średnio 116 dni (dane z Fundacji Onkologicznej Alivia). Minister Zdrowia, Prof. Łukasz Szumowski zapowiedział niedawno, że do końca roku ten czas oczekiwania skróci się czterokrotnie.

– Chwilowo kolejka w szpitalu jest krótka i badanie można umówić już na 19-go lipca.

Szpital dysponuje nowoczesnym, profesjonalnym sprzętem, który choć jest w placówce już od 3 lat, dopiero teraz zaczął być wymiernie wykorzystywany.Wcześniej to badanie dostępne było jedynie komercyjnie, a teraz pacjenci otrzymali możliwość bezpłatnego skorzystania z niego. Do tej pory mieszkańcy północnej części województwa opolskiego, tj. powiatów oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego, aby wykonać badanie rezonansu magnetycznego, zmuszeni byli pojechać np. do Opola, bo tam najbliżej była taka możliwość.