W Lublinie będą laserowo usuwać elektrody z serca

jr

Innowacyjny sprzęt do usuwania elektrod z serca wszczepianych razem z rozrusznikiem serca trafił już do Szpitala Klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego. To jedyny ośrodek w Polsce, który dysponuje takim sprzętem. Dotychczas najbliżej zabiegi na podobnym sprzęcie można było wykonać w Niemczech i Anglii.

fot. Archiwum
Każdy stymulator serca z upływem lat się zużywa. Trudność z jego usunięciem jest związana z nagromadzeniem tkanki łącznej wokół elektrody. Zabieg usunięcia jest dość brutalny i ryzykowny. Do tej pory, kardiolodzy usuwali je mechanicznie za pomocą specjalnego zestawu plastikowych rurek wprowadzanych do żyły podobojczykowej. W ten sposób, lekarze manewrując z zewnątrz prowadnicą, odcinali narośniętą wokoło tkankę i wyciągali elektrodę. Teraz, przy użyciu wysokospecjalistycznego aparatu, elektrody stymulatora serca będą usuwane laserem.

„To ogromny postęp w medycynie. Taki zabieg jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pacjenta. Wiąże się też ze zmniejszeniem liczby powikłań. Co ważne, zabieg trwa krócej” – wyjaśnia prof. Wysokiński, kierownik Kliniki Kardiologii w SPSK4 w Lublinie.

Aparat laserowy do zabiegów kardiologicznych kosztował 1,2 mln zł i będzie mógł być używany także do udrożniania tętnic wieńcowych. Pieniądze na zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia i budżetu własnego szpitala. Nowoczesny sprzęt zacznie działać prawdopodobnie już w czerwcu, gdy tylko zakończona zostanie budowa profesjonalnej sali hybrydowej.

Źródło: Kurier Lubelski