W Kajetanach znów przełom

esz

3 marca 2015r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą zespół prof. Henryka Skarzyńskiego przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia nowej generacji implantu, pozwalającego u pacjentów wykonywać badania rezonansem magnetycznym.


fot. IFPS

3 marca br. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą odbyła się pierwsza operacja wszczepienia nowej generacji implantu, pozwalającego u pacjentów wykonywać badania rezonansem magnetycznym, a następnie śledzić zmiany zachodzące w mózgu po podaniu bodźca akustycznego oraz elektrycznego.

„Nowy implant wszczepiliśmy trzem pacjentom z częściową głuchotą. Mamy nadzieję, że za kilka miesięcy, najpóźniej do końca 2015 r., będziemy mogli implanty nowej generacji wszczepiać już wszystkich pacjentom z częściowo zachowanym słuchem”  – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Jak poinformował prof. Skarżyński, przeprowadzone operacje w praktyce oznaczają uruchomienie dwóch przełomowych programów: pierwszego na świecie programu naukowego badania drogi słuchowej po wszczepieniu nowej generacji implantów w częściowej głuchocie oraz pierwszego w Polsce programu terapeutycznego pn. „Nowe możliwości  kliniczne w Polsce po wszczepieniu nowej generacji implantów ślimakowych”.

Nowa generacja wszczepów ślimakowych umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych, naczyniowych i pourazowych w obrębie głowy oraz monitorowanie zmian nowotworowych leczonych wcześniej operacyjnie, chemioterapią lub gammaterapią bez konieczności wyjmowania drogą operacyjną magnesu na czas przeprowadzania badania rezonansem magnetycznym. Dotychczas stosowane implanty ślimakowe, z uwagi na bardzo silne pole magnetyczne wytwarzane przez skanery MR, nie pozwalają na takie badanie. Nowa technologia pozwala także na obniżenie kosztów leczenia pacjenta.

Przeprowadzona w Kajetanach operacja z zastosowaniem nowej generacji implantu w leczeniu częściowej głuchoty na takim poziomie jest pierwszym doniesieniem naukowym i medycznym we współczesnej medycynie na świecie. Stanowi wielki przełom w śledzeniu zmian drogi słuchowej i wybranych struktur mózgu.