Umowy POZ wygasają 30 czerwca a porozumienia z NFZ brak

Brak porozumienia lekarzy POZ z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia w kwestii przedłużenie obecnych umów w podstawowej opiece zdrowotnej. Obecne wygasają 30 czerwca!

Wczoraj (20 czerwca) w Centrali NFZ odbyło się kolejne spotkanie w sprawie przedłużenia umów na świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Propozycje, jakie przedstawił Prezes NFZ nie wzmacniają pozycji poz, a jedynie tworzą wizję kolejnych obowiązków nakładanych na lekarzy przy spadających nakładach na podstawową opiekę zdrowotną. Nie możemy się na nie zgodzić! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Według PPOZ – podstawowa opieka zdrowotna jest dalece niedofinansowana, a dodatkowo została pominięta w planie finansowym NFZ.

 – Sytuacja w poz staje się coraz trudniejsza. Ciągle rośnie ilość udzielanych świadczeń, rozrasta się biurokracja, rosną też oczekiwania i potrzeby samych pacjentów – mówią lekarze PPOZ.

Swoje uwagi z jednoczesną prośbą o interwencję w dniu 15 czerwca przekazali Ministrowi Zdrowia, Łukaszowi Szumowskiemu. Dziś po raz kolejny wystąpili o pilne spotkanie.

To spotkanie jest konieczne, bo od dalszych rozmów zależeć może ciągłość zabezpieczenia pacjentom świadczeń od 1 lipca bieżącego roku – podkreślają lekarze PPOZ.