Tylko na receptę, tylko za zgodą ministra zdrowia

MG

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Zmiany dotyczą m.in. ratunkowego dostępu do leków i ograniczeń w dostępie do tzw. „antykoncepcji awaryjnej”.

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniach zdrowotnych fot. prezydent.pl

Ratunkowy dostęp do leków

Po wejściu  wżycie ustawy minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest refundowany w ramach procedury „ratunkowego dostępu do technologii lekowych”. Zgoda będzie wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie w Polsce oraz jest dostępny na rynku pod warunkiem, że pacjent skorzystał ze wszystkich dostępnych i finansowanych przez NFZ metod leczenia. Ustawa zakłada możliwość wydania zgody na okres prowadzenia terapii, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące albo 3 cykle leczenia.

EllaOne tylko na receptę

Po wejściu w życie nowych przepisów tabletki EllaOne, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna, będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę. Polska stała się tym samym drugim, po Węgrzech, krajem w Europie, w którym pigułka Ella One nie jest dostępna bez recepty.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: KPRP