Tłuste posiłki mogą zaostrzać astmę

Piotr Merks, Justyna Kolandryk-Sadowska

Wysokotłuszczowe, wysokoenergetyczne posiłki stłumiły odpowiedzi bronchodilatora (leku rozkurczającego drogi oddechowe i poprawiającego transport powietrza do płuc) u osób chorych na astmę – wykazało badanie, którego wyniki przedstawiono na ostatniej konferencji American Thoracic Society w Nowym Orleanie. Było to pierwsze badanie łączące tłuste posiłki ze stanem zapalnym dróg oddechowych w astmie.

fot. sxc.hu
Jak przebiegało to badanie? 14 nieotyłych i 16 otyłych astmatyków zjadło posiłek bogaty w tłuszcz i energię, a 16 nieotyłych astmatyków (grupa kontrolna) otrzymało posiłek niskotłuszczowy i niskoenergetyczny. Cztery godziny po posiłku wykonywano u uczestników badania specjalistyczne testy. Okazało się, że po wysokotłuszczowym, wysokoenergetycznym posiłku poziom neutrofili w plwocinie wzrósł prawie pięciokrotnie, natomiast ekspresja mRNA dla TLR4 (receptora, który jest wrażliwy na tłumienie przez kwasy tłuszczowe i sugeruje uwolnienie mediatorów stanu zapalnego) wzrosła dwukrotnie w porównaniu do grupy kontrolnej.
Ponadto, wysokotłuszczowy i wysokoenergetyczny posiłek stłumił odpowiedź bronchodilatorów (FEV1 i FVC – współczynniki odpowiednio 1 i 4,5 proc.). Nie stwierdzono różnic w odpowiedzi na wysokotłuszczowy posiłek pomiędzy otyłymi i nieotyłymi astmatykami. Naukowcy zamierzają kontynuować badania i wyjaśnić mechanizm leżący u podstaw „nieoczekiwanych” zmian w reakcji
bronchodilatorów. „Badamy również czy leki, które modyfikują metabolizm tłuszczów, mogą tłumić negatywne efekty wysokotłuszczowego posiłku w drogach oddechowych – powiedziała jedna z autorek badania dr Lisa Wood z Uniwersytetu w Newcastle w Australii. – Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, będzie to sugerować, że strategie wycelowane w redukcję poziomu tłuszczów mogą być pomocne w leczeniu astmy”.

Opracowanie: mgr farm. Piotr Merks, mgr farm. Justyna Kolandryk-Sadowska OPFARM CONSULTING LTD, WIELKA BRYTANIA