Technologia i lekarze łączą siły w walce z cukrzycą

FIR

Ciągła kontrola poziomu cukru we krwi, dawkowanie insuliny, ryzyko nagłego zasłabnięcia, ale także częsty brak zrozumienia ze strony otoczenia to tylko niektóre z problemów, z którymi każdego dnia mierzy się wielu diabetyków.

fot. archiwum
Właściwa kontrola cukrzycy to w zasadzie monitoring stanu zdrowia 24h na dobę, dlatego tak ważna jest obserwacja swojego stanu zdrowia przez samego pacjenta. Mobilne dzienniczki glikemii czy urządzenia przesyłające dane z glukometru na internetowe platformy to pomysły, które jako pierwsze pojawiały się w odpowiedzi na codzienne problemy cukrzyków. Rozwiązanie z Katowic pomaga nie tylko monitorować wyniki, ale też daje choremu stały dostęp do edukatorów cukrzycowych, lekarzy, dietetyków czy psychologów. Program ma już zasięg ogólnopolski a medycznym startupem interesuje się nawet… Dolina Krzemowa.

Zdaniem Szymona Dziedzica, lekarza z Katowic i jednego z twórców Diabdisa, program wypełnia lukę w kontakcie ze specjalistyczną wiedzą pomiędzy wizytami u diabetologa. Po 6 – miesięcznym programie pilotażowym, 86 proc. jego uczestników określiło przekazywaną wiedzę jako bardzo przydatną, a 77 proc. poprawiło nawyki żywieniowe, stosując się do udzielonych porad. Deklaracje pacjentów mają swoje odzwierciedlenie w wynikach badań laboratoryjnych: aż 57 proc. badanych poprawiło swój wynik HbA1c, czyli kluczowy wskaźnik mówiący o wyrównaniu cukrzycy.

Więcej na www.diabdis.com