Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego

To on ma pierwszy kontakt z chorym, to on jest powiernikiem skrywanych sekretów, wreszcie to on decyduje o dalszym leczeniu i powrocie do zdrowia swoich pacjentów! Dziś na całym świecie, także w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego. – W tym ważnym dniu życzymy Kolegom bezpiecznej i stabilnej pracy, przywrócenia prawdziwej rangi lekarza rodzinnego, podstawowej opieki zdrowotnej, zagubionej w toku wieloletnich przekształceń i błędnych działań w polskim systemie ochronie zdrowia – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Hasło tegorocznych obchodów „Lekarze rodzinni – prowadzący drogą do lepszego zdrowia” („Family doctors – leading the way to better health”), dobitnie podkreśla znaczenie lekarzy rodzinnych dla utrzymania i poprawy zdrowia pacjentów oraz funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia we
wszystkich krajach świata

– Medycyna rodzinna także w Polsce powinna być fundamentem opieki zdrowotnej wszystkich pacjentów! Od lat walczymy o to, żeby pacjent miał dostęp do szeroko rozumianej profilaktyki i możliwości leczenia. Podkreślamy konieczność uzupełnienia brakującej kadry w podstawowej opiece zdrowotnej, apelujemy o możliwość kształcenia się młodych lekarzy, odbiurokratyzowania naszej codziennej pracy, która zabiera cenny czas, jaki powinniśmy poświęcić choremu. Tylko w ten sposób możliwe jest przywrócenie logicznego funkcjonowania całej polskiej opieki zdrowotnej z wiodącą rolą podstawowej opieki zdrowotnej z lekarzem rodzinnym jako opiekunem i przewodnikiem pacjenta. Podstawowa opieka zdrowotna żeby działała sprawnie i skutecznie – musi być zabezpieczona kadrowo, organizacyjnie, prawnie i finansowo. Tylko wtedy polscy pacjenci będą bezpieczni – mówi Bożena Janicka.

Z okazji dzisiejszego święta lekarze PPOZ życzą wszystkim swoim Kolegom, aby wykonywana przez nich praca dawała im wiele satysfakcji, codziennej radości i poczucia, że to co robią jest doceniane zarówno przez pacjentów, jak i przez cały polski system ochrony zdrowia.