Seks zwiększa inteligencję

JG

Psycholodzy z Uniwersytetu w Maryland udowodnili, że stosunki seksualne stymulują tworzenie neuronów zlokalizowanych w hipokampie, czyli obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć długotrwałą. Zwiększona aktywność seksualna dostarcza komórkom mózgu ogromnej ilości tlenu, co wspomaga ich funkcje. Zaś powstrzymywanie się od seksu prowadzić może do spadku inteligencji.

Zdaniem naukowców osoby regularnie uprawiające seks mają wyższy poziom inteligencji, a także lepszą koncentrację i pamięć fot. pixabay.com
To nie jedyne badania dowodzące związku aktywności seksualnej i sprawności umysłu. Badacze z Uniwersytetu Konkuk w Południowej Korei dostarczyli dowodów, że seks wpływa na zdolność tworzenia neuronów w obszarze hipokampa i niweluje szkodliwy wpływ stresu na pamięć. Dlatego ich zdaniem pary, które długo zachowują aktywność seksualną, są w mniejszym stopniu narażone na demencję.

Zależności te zgłębili także badacze z Uniwersytetu w Pawii. Przeprowadzony przez nich eksperyment dowodzi, że osoby regularnie uprawiające seks dzięki efektywniejszemu rozwojowi nerwów w mózgu mają wyższy poziom inteligencji, a także lepszą koncentrację i pamięć. Ich zdaniem widać to szczególnie u osób, które są w związku od niedawna.

Korzyści z seksu nie ograniczają się jednak wyłącznie do sfery intelektualnej. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Pensylwanii regularne uprawianie seksu zwiększa poziom kluczowych przeciwciał w organizmie dzięki czemu osoby aktywne seksualnie są ogólnie zdrowsze – mają niższe ciśnienie, lepiej śpią, są mniej zestresowane. Do tego seks przyspiesza pracę serca i angażuje różne partie mięśni, a orgazm łagodzi dolegliwości bólowe

Chciałoby się rzec – seks jest antidotum na wszelkie dolegliwości.