Sekretarki medyczne odciążą lekarzy

Ministerstwo Zdrowia dookreśliło zadania sekretarek medycznych. Mają one odciążyć personel medyczny w pracach administracyjnych. 

„Wprowadzenie definicji zawodów takich jak sekretarka medyczna i opiekun medyczny jest niezbędne, aby zrealizować nasz postulat odbiurokratyzowania służy zdrowia” – powiedział minister Łukasz Szumowski podczas  konferencji prasowej. Podkreślił, że to nie lekarze powinni zajmować się wypełnianiem dokumentacji medycznej, lecz osoby, które są do tego przeszkolone. Minister wspomniał, że sekretarki medyczne będą mogły wypisywać m.in. zwolnienia lekarskie oraz inne zaświadczenia.

Większe zaangażowanie ratowników i opiekunów medycznych
„Lekarz nie może być biurokratą, a pielęgniarka nie może mieć ponad miarę czynności administracyjnych i powinna mieć wsparcie” – podkreślił wiceminister Zbigniew Król. Nowe przepisy dookreślają także rolę dodatkowego personelu, który może realizować świadczenia zdrowotne (ratownicy medyczni i opiekunowie medyczni). Poprawi to warunki pracy personelu medycznego i znacząco wpłynie na jakość opieki nad pacjentem. Jednocześnie zarówno lekarze, jak i pielęgniarki będą mniej obciążeni.

źródło: mz.gov