Przy świątecznym stole zalecany umiar

„Mroźnych i śnieżnych na zewnątrz, gorących i radosnych w sercach! Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia upłyną Państwu na niezapomnianych rozmowach w gronie rodziny i przyjaciół. Niech w Waszych domach zagości miłość, a kolęda śpiewana przy wigilijnym stole niech będzie zapowiedzią nadejścia samych dobrych i spokojnych dni. Cieszmy się magią najpiękniejszych świąt” – życzy Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Święta Bożego Narodzenia to w polskiej tradycji czas szczególny. Zasiadając przy wigilijnym stole, wśród najbliższych osób, łamiąc się opłatkiem, zapominamy o codziennych troskach. Czas się zatrzymuje, a my przypominamy sobie, co tak naprawdę jest najcenniejsze. To rodzina i zdrowie! Pielęgnujmy je nie tylko w święta!

…- A w nadchodzącym 2018 roku życzymy, aby spełniły się najskrytsze Państwa marzenia. Jak najmniej zmartwień, dużo niezawodnego zdrowia, spokoju i bezpieczeństwa. Jako lekarze PPOZ z myślą o naszych pacjentach chcielibyśmy też, żeby udało się rozwiązać wszystkie największe problemy, z jakimi dziś boryka się polska ochrona zdrowia – dodaje Bożena Janicka.

Święta na zdrowie, czyli kilka przydatnych rad.

 

Przede wszystkim umiar!

Suto zastawiony świąteczny stół kusi przysmakami skrzętnie przygotowanymi przez gospodynie. Nic tak nie smakuje, jak gotowany raz do roku wigilijny barszczyk z uszkami, czy karp z chrupiącą skórką. Mięsa w różnych odmianach, sałatki z majonezem, śmietaną… No i przede wszystkim mnóstwo słodyczy! Sernik, makowiec, własnoręcznie wykonane pierniczki! Skosztować – owszem – trzeba, ale z umiarem. To najlepszy sposób na to, żeby później nie narzekać na kłopoty z… przejedzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć zasiadając do stołu?

Przede wszystkim należy jeść powoli – to ułatwia trawienie.

Posiłki trzeba popijać. Zalecana jest woda i herbaty ziołowe, które usprawniają perystaltykę jelit i poprawiają uczucie sytości!

Dokładnie oglądać i rozdrabniać potrawy rybne – ości mogą się trafić nawet w filetach!

Świetnym lekiem na przejedzenie jest ruch! Zaprośmy najbliższych na długi świąteczny spacer. Doskonały jest też wspólny jogging po parku lub lesie. Czas spędzony w ten sposób będzie na pewno radosny, zdrowy, a nam nie przybędzie niechcianych kilogramów.