Prof. Edward Malec z tytułem honoris causa

Prof. Edward Malec, wybitny polski chirurg dziecięcy i kardiochirurg, został wyróżniony tytułem doktora honoris causa przez Państwowy Uniwersytet Medyczny w Odessie, gdzie pełni funkcję profesora wizytującego.

Jako pierwszy kardiochirurg przeprowadził w Polsce z sukcesem operację u dziecka z najcięższą wadą serca – HLHS – tym samym zapoczątkowując program leczenia tej wady.

Jest konsultantem w ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej na Ukrainie i Białorusi oraz członkiem wielu prestiżowych towarzystw i stowarzyszeń kardiologicznych na całym świecie.

Od czerwca 2007 r. kieruje zespołem Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Dzięki jego sławie, do monachijskiej kliniki Grosshadern przyjeżdżają pacjenci z całego świata, w tym z Polski (od 2007 do 2012 zoperował 340 polskich dzieci).

Prof. Edward Malec jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. zaliczony w roku 2012 i 2013 przez czasopismo FOCUS do najlepszych lekarzy pracujących w Niemczech (Deutschlands Top- Mediziner), odznaczony Orderem Uśmiechu, który przyznały mu uratowane dzieci, co jak podkreśla, jest dla niego największym wyróżnieniem. Autor i recenzent publikacji medycznych na całym świecie. Współautor i redaktor poradnika dla rodziców “Dziecko z wadą serca”, dostępny na stronie Fundacji Serce Dziecka