Prof. Chazan konsultantem mimo protestów

Prof. Bogdan Chazan został powołany na stanowisko wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Zastąpił na stanowisku prof. Wojciecha Rokitę, który zrezygnował z pełnienia tej funkcji pod koniec ubiegłego roku.

Taką decyzję podjęła wojewoda świętokrzyska, choć prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej wytyka jej błędy związane z procedurą jego powołania. „Nie może być tak, że kandydaturę na świętokrzyskiego konsultanta rozpatruje izba w Warszawie” – mówi Paweł Barucha, prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. Jednak zdaniem wojewody wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Jak przekazała Diana Głownia rzecznik wojewody świętokrzyskiego, powołanie prof. Chazana zostało poprzedzone przeprowadzeniem procedury określonej przepisami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. “Pan Profesor został powołany na pięcioletnią kadencję” – dodała.

Podkreśliła również, że konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia są istotnym elementem nadzoru specjalistycznego. “Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej” – powiedziała Głownia.

Jak informuje PAP o ewentualnej nominacji prof. Chazana na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta w dziedzinie ginekologii i położnictwa kieleckie media informowały od kilku miesięcy. Na początku lutego przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach konferencję prasową w tej sprawie zorganizowała świętokrzyska PO, która wyraziły wątpliwości co do tej kandydatury, zwracając uwagę m.in. na poglądy Chazana w sprawie aborcji.

Prof. Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny – w wyniku decyzji prezydent Warszawy – po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.

Odwołał się od tej decyzji do sądu, z żądaniem przywrócenia go na poprzednie stanowisko pracy. Sprawa jest w toku.

Chazan nie jest związany z żadnym świętokrzyskim szpitalem, pracuje natomiast jako wykładowca na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.