Diagności liczą na dobrą współpracę z nowym ministrem

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz optymistycznie ocenia zmianę na stanowisku ministra zdrowia.

– Miałam okazję spotkać się z prof. Łukaszem Szumowskim, kiedy był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, już wtedy docenił pracę i rolę diagnostów laboratoryjnych, podkreślał znaczenie wykształcenia medycznego diagnostów laboratoryjnych we współpracy z lekarzami w opiece nad pacjentami– powiedziała prezes KRDL.

Dodała, ze diagności liczą na dobrą współpracę z prof. Szumowskim, nowym ministrem zdrowia. “Kluczowe jest dla nas przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce i powołanie Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej. Ważne jest również to, żeby Ministerstwo Zdrowia wreszcie wprowadziło: wycenę badań laboratoryjnych i rejestr badań – powiedziała prezes Puacz.

Diagności laboratoryjni chcieliby również, żeby informację płynące z badań laboratoryjnych były w pełni wykorzystywane. – Ważne jest to, żeby lekarze POZ zobowiązani byli do wykonywani badań profilaktycznych, a później rozliczani z puli badań, które zlecają pacjentom. Tylko dzięki temu uda się wcześniej wykryć część chorób, a tym samym państwo będzie przeznaczać mniej pieniędzy na leczenie pacjentów – tłumaczy prezes Elżbieta Puacz.