Prestiżowa nagroda dla polskiego alergologa

Prof. Marek L. Kowalski, kierownik Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii, dyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi został uhonorowany międzynarodową Nagrodą im. Daniela Bovet w dziedzinie leczenia i prewencji alergii.

 
fot. PTA

Nagroda ta nosi imię odkrywcy leków przeciwalergicznych (antyhistaminowych) i laureata Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny, a przyznawana jest przez Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) z siedzibą w Zurichu. EAACI jest międzynarodowym stowarzyszeniem skupiającym ponad 8500 naukowców, badaczy i lekarzy oraz ponad 49 stowarzyszeń alergologicznych z całego świata. Co roku EAACI honoruje Medalem im. Daniela Bovet jednego naukowca/klinicystę z całego świata, który – w jej ocenie – znacząco przyczynił się do rozwoju innowacyjnych strategii diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie kontroli i zapobiegania chorobom alergicznym oraz ma wkład w zrozumienie patofizjologii chorób alergicznych.

Prof. Marek L. Kowalski jest pierwszym w historii tej nagrody laureatem z Polski. Przyznane mu wyróżnienie odebrał podczas uroczystej ceremonii otwarcia XXXIV Kongresu EAACI, który odbywał się w dniach 6-10 czerwca 2015 roku w Barcelonie.

Źródło: www.umed.pl