Poród w wodzie bezpieczny

as

Narodziny w wodzie nie niosą za sobą zwiększonego niebezpieczeństwa dla noworodków – wynika z publikacji „Journal of Midwifery and Women’s Health”.

fot. US Africa Army (CC BY 2.0)
Rodzenie w wodzie na całym świecie zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Niemniej jednak taka forma narodzin może budzić u przyszłych rodziców obawy. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie postanowili przeanalizować dane ponad 17 tysięcy pań oraz ich narodzonych dzieci, które w latach 2004-2009 wpisane zostały do bazy Midwives Alliance of North America Statistics Project (MANA Stats). Spośród wszystkich zebranych rekordów, blisko 6,5 tysiąca porodów odbyło się w wodzie, co więcej – żaden z nich nie nastąpił w warunkach szpitalnych.

Analiza danych wskazała, że średnie wyniki dzieci (oceniane w skali Apgar) przychodzących na świat w wodzie nie były gorsze od tych urodzonych w sposób naturalny lub poprzez cesarskie cięcie. Dodatkowo nie stwierdzono u narodzonych w wodzie niemowląt większej konieczności przenoszenia ich do szpitala.

Oczywiście naukowcy zaznaczyli, że nie we wszystkich aspektach domowe porody wodne przeważały nad tymi, które odbywały się w warunkach szpitalnych. U kobiet rodzących w basenach stwierdzono bowiem wyższy (o 11 proc.) odsetek przypadków rozdarcia krocza. Zauważają również, że tego typu rozwiązania powinny być proponowane wyłącznie kobietom z niskim ryzykiem powikłań, a decyzja o sposobie narodzin zawsze powinna leżeć w gestii prowadzącego lekarza ginekologa-położnika.

Źródło: Journal of Midwifery & Women’s Health DOI: 10.1111/jmwh.12399