Polacy opracowali innowacyjną technologię implantów kostnych

Polscy naukowcy pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom implanty mają lepszą biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu.

Za to pionierskie wdrożenie zatytułowane “Nowe biokompatybilne warstwy Si-DLC na implanty kostne” Naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku otrzymali Nagrodę Siemensa, w XXII edycji konkursu. Przedstawiciele zespołu PŁ odebrali ją 27 czerwca, na Politechnice Warszawskiej.

„W projekcie NCBiR otrzymanym w ramach programu Innotech opracowaliśmy wytyczne dotyczące najwłaściwszych proporcji domieszki krzemowej oraz zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy wysoko wydajną przemysłową aparaturę do modyfikacji i wytwarzania powłok na gotowych implantach medycznych: gwoździach śródszpikowch, wkrętach ortopedycznych, czy stabilizatorach. Eliminuje to bezpośredni kontakt metalu z organizmem. Takie powłoki poprawiają biokompatybilność implantów, są antyalergiczne, a dodatkowo stymulują kości do szybszego zrostu. Na czym polega innowacyjność opatentowanej technologii” wyjaśnia prof. Piotr Niedzielski, kierownik nagrodzonego zespołu badawczego.

Opracowana przez naukowców z PŁ technologia umożliwia uzyskiwanie trwałych, jednorodnych, dobrze przylegających do powierzchni implantów medycznych, pokryć diamentopodobnych o wysokiej biozgodności. Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy Medgal z Białegostoku, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.
Konkurs o Nagrodę Siemensa, ogłaszany  jest  od ponad 20 lat, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą Siemens. Służy on promowaniu wybitnych osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce.