Polacy coraz chętniej oceniają lekarzy w Internecie

Aż 80 proc. pacjentów poszukuje informacji o lekarzu w Internecie, a 75 proc. sugeruje się opinią innych przy jego wyborze. Co ciekawe,  spośród ponad 330 tys. wszystkich opinii zgromadzonych na portalu aż 74 proc. to pozytywne komentarze, jedynie 19 proc. ma negatywny wydźwięk – wynika z badania przeprowadzonego przez popularny portal RankingLekarzy.pl.

Przytoczone statystyki odzwierciedlają powszechny trend poszukiwania wiarygodnych źródeł informacji w Internecie. Ponadto dowodzą, jak wielka jest siła rekomendacji. Jest ona szczególnie ważna w odniesieniu do obszarów dla nas istotnych, a takim niewątpliwie jest zdrowie. Opinie o lekarzach to często również odpowiedź na potrzeby pacjentów. Decydując się na wizytę czy zabieg u poleconego lekarza, czujemy się pewniejsi i bezpieczniejsi.

Jakich lekarzy oceniamy najczęściej?

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, użytkownicy portalu RankingLekarzy.pl najczęściej oceniają specjalistów ortopedów, spośród wszystkich lekarzy tej specjalizacji dostępnych w portalu aż 72 proc. otrzymało ocenę. Na drugim miejscu plasują się lekarze ginekolodzy, których zostało ocenionych 57 proc. ze wszystkich dostępnych w serwisie, a niewiele mniejszą grupą stanowią okuliści – w portalu znajdziemy opinie dla 40 proc. spośród wszystkich lekarzy tej specjalizacji.

Warszawiacy najchętniej oceniają personel medyczny

Przeprowadzone badania wskazują, że najbardziej zaangażowani w ocenę lekarzy
są użytkownicy z Warszawy, ma to również przełożenie na wysokość wystawionych przez nich opinii. Warszawa jest miastem, w którym odszukamy najwięcej wysoko ocenianych, godnych polecenia lekarzy – aż 1882 specjalistów ze stolicy otrzymało taką opinię od internautów. Zaangażowanych w ocenę lekarzy internautów odszukamy także w Lublinie. Tu szczególną uwagę zwraca ocena endokrynologów – najwyżej oceniany lekarz tej specjalności posiada aż 167 opinii.

Co doceniamy?

Wystawiając opinie nt. lekarzy, internauci biorą pod uwagę szereg czynników. Co jednak zwraca największą uwagę użytkowników portalu RankingLekarzy.pl? Jak się okazuje, niezwykle istotne jest to, czy lekarz jest uprzejmy – ta postawa została oceniona najlepiej u 40 proc. lekarzy znajdujących się w rankingu. Pod tym względem najwyżej oceniani są pediatrzy – taką opinię uzyskało 1386 lekarzy tej specjalności. Na uwagę zasługują również okuliści – zdaniem 72 pacjentów to właśnie lekarz tej specjalności z Wrocławia jest najbardziej uprzejmy.

Na wyróżnienie, zdaniem internautów, zasługuje również fakt, czy lekarz potrafi wytłumaczyć chorobę. W tej kategorii pozytywną opinię otrzymało 35 proc. lekarzy, a najlepiej zostali ocenieni stomatolodzy, którzy uzyskali aż 2764 opinie oraz lekarze interniści z liczbą 1741 pozytywnych komentarzy. Z kolei najlepiej tłumaczących logopedów znajdziemy w Sierakowicach, gdzie lekarza tej specjalizacji doceniło aż 92 pacjentów.

Co ważne, jak wskazuje przytoczona analiza, aż 40 proc. lekarzy znajdujących się w portalu RankingLekarzy.pl otrzymało najwyższe opinie godnych polecenia.

To niezwykle istotna ocena, determinująca wielu pacjentów do wyboru danego lekarza. Często na tyle ważna, że pacjent jest gotowy przyjechać do innego miasta, by skorzystać z konsultacji z dobrym specjalistą – tłumaczy Adrian Łamejko z RankingLekarzy.pl. – W sytuacji, kiedy chodzi o nasze zdrowie i potrzebujemy pilnie skonsultować się z lekarzem, dobrze jest wiedzieć, gdzie można go znaleźć. W tym pomagają pacjentom portale takie jak RankingLekarzy.pl, które w jednym miejscu gromadzą informacje nt. specjalistów z całej Polski – dodaje Łamejko.