Podlasie ma wreszcie poradnię medycyny rodzinnej

MG

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej. Szpital jest jedyną specjalistyczną placówką w Podlaskiem, która opiekuje się najmłodszymi pacjentami, leczy m.in. najbardziej skomplikowane schorzenia i najtrudniejsze przypadki. Poradnia nastawia się na opiekę nad najmłodszymi, ale zapisywać się mogą również osoby dorosłe.

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto poradnię medycyny rodzinnej. fot. http://www.umb.edu.pl
Na razie w poradni będzie pracować dwóch pediatrów. Każdy z nich ma mieć pod opieką ok. 2,5 tysiąca pacjentów. Na razie zgłosiło się ok. 200 pacjentów, wpływają nowe deklaracje; od września pracę ma zacząć trzeci lekarz – jeżeli będą chętni pacjenci.

Dyrektor szpitala prof. Anna Wasilewska dodała, że utworzenie poradni wpisuje się w nowy tryb kształcenia studentów medycyny, którzy na szóstym roku studiów będą musieli odbywać sporo zajęć w gabinecie lekarza rodzinnego. Dotychczas studenci musieli szukać w mieście takich miejsc (uczelnia to koordynowała), teraz będą odbywać zajęcia w poradni rodzinnej w szpitalu. „Będzie też lepszy nadzór nad szkoleniem studentów” – oceniła Wasilewska.

Szpital zachęca pacjentów do zapisywania się do poradni także dlatego, że mają oni mieć łatwiejszy dostęp – bo na miejscu – do laboratoriów czy do zakładu radiologii.

W najbliższym czasie mają być remontowane docelowe pomieszczenia, gdzie będzie się mieścić poradnia. Teraz lekarze będą przyjmować w pomieszczeniach po innej poradni. Sprzęt na ich wyposażenie – np. stetoskopy, otoskopy, wagi, torby lekarskie, tablice do badania wzroku – ufundowali i przekazali poradni studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA–Poland. Kosztowało to ok. 4 tys. zł.

Źródło: PAP