Piloci i stewardesy częściej chorują na raka

Członkowie załóg lotniczych mają wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Health.

Naukowcy przeanalizowali ankiety 5366 członków załóg lotniczych oraz 2729 osób o podobnym statusie socjoekonomicznym, ale innym zawodzie, pod kątem zachorowań na nowotwory.

Wykazano, że osoby pracujące na pokładzie samolotów mają wyższe ryzyko rozwoju chorób nowotworowych niż osoby z populacji ogólnej. Zależność ta była szczególnie widoczna dla kobiet, zwłaszcza w odniesieniu do raka piersi (51% wyższe ryzyko), czerniaka (dwukrotnie wyższe ryzyko) i raków skóry (czterokrotnie wyższe ryzyko).

Badacze podkreślają, że zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór prawdopodobnie wynika z kilku czynników, m.in. większego narażenie na wyższych wysokościach na naturalnie występujące promieniowanie jonizujące (promieniowanie kosmiczne), pracy w trybie zmianowym oraz częstych zmian stref czasowych, dodatkowo zakłócających rytm dobowy, a w konsekwencji gospodarkę hormonalną.

Opublikowane wyniki są spójne z wcześniejszymi doniesieniami.

ehjournal.biomedcentral.com