Pierwszy taki zabieg w Świętokrzyskiem

FIR

Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili pierwszy w regionie zabieg wszczepienia stentgraftu fenestrowanego. Mężczyzna był operowany 4 października br., dwa dni później opuścił szpital.

Dr Jarosław Miszczuk: Operacja uratowała mężczyźnie życie. fot. WSzZ w Kielcach
„Operacje takie wykonuje się w przypadku tak zwanego okołonerkowego tętniaka aorty brzusznej. U tego konkretnego pacjenta, oprócz samego tętniaka, wystąpiło również drążące owrzodzenie aorty, które jest stanem zagrażającym przebiciem ściany naczynia i krwotokiem do przestrzeni zaotrzewnowej”  – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

U operowanego mężczyzny, w miejscu odejścia lewej tętnicy nerkowej, dokładnie naprzeciwko jej ujścia, zastosowano stentgraft z wycięciem w określonym punkcie. Chirurdzy wszczepili też pacjentowi dodatkowy stentgraft, który zabezpieczył tę tętnicę nerkową. Operacja uratowała mężczyźnie życie – drążące owrzodzenie aorty jest bowiem stanem, który zagraża perforacją ściany aorty, co może zakończyć się zgonem.

Do tej pory tętniaki okołonerkowe w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach leczono wyłącznie za pomocą stentgraftów kominowych. W tym przypadku, zastosowanie tej metody byłoby jednak bardzo trudne.

Zabiegi z zastosowaniem stentgraftów fenestrowanych wykonuje zaledwie kilka ośrodków w kraju.