Pierwsze w Polsce wszczepienie implantu słuchowego nowej generacji

Pierwsze w Polsce i w regionie operacje wszczepienia najnowszej generacji implantów słuchowych typu Cochlear OSIA OSI100 przeprowadzono wczoraj (11 kwietnia) w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Rozpoczęto tym samym kolejny program leczenia głuchoty dla nowej grupy osób.

Pionierska operacja wszczepienia implantu Cochlear OSIA OSI100 i rozpoczęty tym samym program leczenia głuchoty tym typem implantów słuchowych, jest kolejnym dowodem na to, że pacjenci leczący się w Kajetanach mają dostęp do najnowszych technologii, jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. Jest to bardzo wymierny dowód pozycji klinicznej i naukowej Centrum.

Dotychczas implanty tego typu wszczepiono tylko w Holandii, Australii, USA i Niemczech.

Uruchamiany program dotyczy wszczepienia implantów słuchowych wykorzystujących przewodnictwo kostne, u których inne, dotychczasowe metody leczenia niedosłuchu były nieskuteczne lub przynosiły zbyt małą korzyść. Nowe implanty Cochlear OSIA OSI100, to urządzenie wszczepialne, które są dedykowane nowym grupom pacjentów:

  • z różnymi wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu
  • po wcześniejszych operacjach wykonywanych z powodu zmian pozapalnych
    i pourazowych
  • po nieudanych lub nieakceptowanych przez pacjentów próbach aparatownia ubytków słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi.

– Z badań przeprowadzonych w Instytucie wynika, że aż kilkanaście procent naszych pacjentów, głównie młodzieży i dorosłych, będzie mogło skorzystać z tego urządzenia. – mówił prof. Henryk Skarżyński – Implant ten daje duże wzmocnienie dźwięku w porównaniu z innymi, podobnymi urządzeniami i może być stosowany u tych pacjentów, którzy mają upośledzenie na różnych częstotliwych. – dodaje prof. Skarżyński.