Pierwsze w Polsce AOSpine Center w Gdańsku

Dr hab. n. med. Rafał Pankowski, ortopeda z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został dyrektorem programowym pierwszego w Polsce AOSpine Center, które ustanowiono w Gdańsku.

Certyfikat AOSpine Center został przyznany na 3 lata do 31 marca 2021 r. W tym okresie do jednostki zgłaszać się będą lekarze z całego świata na stypendia edukacyjne z zakresu chirurgii kręgosłupa ufundowane przez FUNDACJĘ AO. Zdobycie zaszczytnego statutu AOSpine Center jest efektem wieloletniej współpracy dr. hab. Rafała Pankowskiego z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z prof. Wojciechem Klocem, ordynatorem Oddziału Neurochirurgii szpitala im. M. Kopernika.

Centra AOSpine to międzynarodowa bardzo prestiżowa sieć szpitali, które zapewniają zatwierdzony przez AOSPINE najwyższy światowy standard szkoleń i edukacji z zakresu chirurgii kręgosłupa. Ośrodki te prowadzą krótkie i długoterminowe stypendia oraz w stosownych przypadkach, uczestniczą w inicjatywach badawczych i edukacyjnych.

AOSpine to jednostka zajmująca się poprawą jakości usług medycznych świadczonych pacjentom z chorobami kręgosłupa poprzez edukację, badania, dokumentację i komunikację.

Obecnie AOSpine jest najdynamiczniej rozwijającą się jednostką fundacji AO, której społeczność liczy 6 000 członków i 23 000 współpracowników, chirurgów, badaczy i sprzymierzonych specjalistów kręgosłupa. AOSpine wciąż rośnie, przez co poprawia jakość chirurgii kręgosłupa, dostarcza nowe programy naukowe, generuje nowe pomysły terapeutyczne i rozszerza zespół pasjonatów chirurgii kręgosłupa.

Współpraca polegała na wspólnym opracowaniu standardów leczenia chorób kręgosłupa opierając się na wiedzy ortopedycznej i neurochirurgicznej. Takie przemyślane długoterminowe działanie w efekcie wpłynęło na dynamiczny rozkwit gdańskiej szkoły chirurgii kręgosłupa, poprawę jakości leczenia, uznanie w Polsce i na świecie jakości naszych usług i ostatecznie ustanowienie w Gdańsku pierwszego w Polsce i obok Estonii (Tallin) pierwszego w Europie Wschodniej AOSpine Center.

Więcej na stronie https://aospine.aofoundation.org/Structure/education/spine-centers/Pages/europe-and-southern-africa/Gdansk-University-Copernicus-Centre.aspx