Odra rozprzestrzenia się w Europie

kk

Epidemie odry w Europie spowodowały 35 zgonów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ostatnio z powodu odry zmarł 6-letni chłopiec z Włoch, gdzie od czerwca 2016 roku odnotowane zostały 3300 przypadki zachorowania na odrę i 2 zgony. Z powodu odry nastąpiło 31 zgonów w Rumunii, 1 w Niemczech i 1 w Portugalii.

WHO apeluje, aby dziecko uprawnione do szczepienia, otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko odrze. Natomiast dorośli, którzy nie są w pełni uodpornieni, również powinni poddać się szczepieniu. fot. pixabay.com
Dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO w Europie jest zaniepokojona sytuacją. Uważa, że śmierć w wyniku choroby, na którą można się zaszczepić, jest niedopuszczalną tragedią. Niepokój budzi również fakt, że mimo dostępności taniej, bezpiecznej i skutecznej szczepionki, odra pozostaje główną przyczyną zgonów wśród dzieci. Priorytetem jest współpraca z organami ds. zdrowia w europejskich krajach dotkniętych odrą, aby kontrolować jej ogniska i utrzymać wysoki poziom szczepień wśród wszystkich grup ludności.

Region europejski działa w kierunku eliminacji odry. 37 państwo udało się przerwać transmisję endemiczną zgodnie z oceną Regionalnej Komisji Weryfikacyjnej ds. Odry i Eliminacji Róży w 2015 r. Jednak pozostają miejsca pozwalające rozprzestrzeniać się wysoce zakaźnemu wirusowi wśród osób, które zdecydowały się nie szczepić, nie mają równego dostępu do szczepień bądź ze względów zdrowotnych nie mogą zostać zaszczepione.

WHO apeluje, aby dziecko uprawnione do szczepienia, otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko odrze. Natomiast dorośli, którzy nie są w pełni uodpornieni, również powinni poddać się szczepieniu.

Źródło: http://www.euro.who.int