Oddaj krew – uratuj komuś życie

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje, aby wszystkie osoby, które mogą oddać krew zgłosiły się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do mobilnego Krwiobusu.

„Pamiętajmy, że ratującej życie krwi nie da się w pełni zastąpić żadnym farmakologicznym odpowiednikiem, dlatego bardzo ważne jest wspieranie zbiórek krwi. Każdy z nas może przyczynić się do uratowania zdrowia, a nawet życia innej osobie oddając zaledwie 450 ml krwi.” – mówi Bartłomiej Chmielowiec.

W sezonie urlopowym, w związku z licznymi wyjazdami na wypoczynek, znacznie zmniejsza się aktywność krwiodawców. Okres wakacyjny to też zwiększona liczba wypadków i to nie tylko na drogach. Czynniki te mają wpływ na wzrost zapotrzebowania na krew, której brakuje w polskich szpitalach.

Dlatego Bartłomiej Chmielowiec zachęca do oddawania krwi, która jest tak cenna. Krwiodawstwo jest całkowicie bezpieczne, krew zawsze pobierana jest sprzętem jednorazowego użytku.

Więcej informacji na temat tego w jaki sposób przygotować się do oddania krwi, kiedy możemy ją oddać a kiedy nie, znajdziemy na stronach każdego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa np. w Warszawie pod adresem www.rckik-warszawa.com.pl/.