Nowatorskie operacje laryngologiczne w Poznaniu

W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi laryngologiczne z użyciem robota da Vinci. Dwóm pacjentom usunięto guzy gardła środkowego.

Operacje przeprowadził prof. Wojciech Golusiński, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w towarzystwie eksperta z zakresu chirurgii robotowej prof. George Lawsona z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain  w Belgii.

„ Te dwie nowatorskie operacje przeprowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, jakim jest robot da Vinci pozwalają na precyzyjne usunięcie chorych tkanek, dzięki czemu pacjenci szybciej powrócą do zdrowia” – czytamy w komunikacie WCO.

U pacjentów operowanych w Poznaniu nowotwór zlokalizowany był na migdałku podniebiennym. Dzięki precyzji jaką oferuje robot podczas zabiegu usunięto nie tylko migdałek, ale też tkanki sąsiadujące z komórkami nowotworowymi. Dzięki takiemu postępowaniu często nie ma już potrzeby stosowania chemioterapii i radioterapii.
Robot da Vinci sprawia, że zabieg jest małoinwazyjny i znacznie bezpieczniejszy.

„Pacjent po takiej operacji może normalnie oddychać, połykać i mówić, co znacznie poprawia jakość jego życia. Przy tradycyjnych zabiegach często to niemożliwe” – podkreśla prof. Wojciech Golusiński.

Jak zapowiada dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki w poznańskiej placówce rocznie zaplanowano przeprowadzanie ok. 200 operacji za pomocą wykorzystania robota da Vinci.