Napoje energetyzujące groźne dla serca

HD

Kardiolodzy ostrzegają, że stosowanie napojów energetycznych może mieć przykre konsekwencje kardiologiczne. O skutkach ich stosowania opowiadał w trakcie trwającego od soboty w Barcelonie kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) prof.Milou-Daniel Drici z Francji.

Picie napojów energetyzujących zawierających duże stężenia kofeiny jest niebezpieczne dla serca. fot. Archiwum
Francuski naukowiec przeanalizował dane związane z działaniami niepożądanymi wywołanymi przez napoje energetyzujące, które od 2008 r. znajdują się pod ścisłą kontrolą ANSES, francuskiej agencji dla bezpieczeństwa żywności. Według kardiologa, nadmierne spożywanie popularnych w całej Europie „energetyków” może doprowadzić do wielu niekorzystnych zdarzeń kardiologicznych – w tym dławicy piersiowej, zaburzeń rytmu serca, a nawet nagłej śmierci sercowej. Wszystko przez nadmierne stężenie kofeiny – jedna puszka napoju (250 ml) może zawierać ilość kofeiny odpowiadającą 2 filiżankom espresso.

„Kofeina jest jednym z najsilniejszych agonistów receptorów rianodyny i prowadzi do masowego uwalniania wapnia w komórkach serca. Może to powodować zaburzenia rytmu serca, ale również ma wpływ na zdolności serca do wykorzystania tlenu” – wyjaśniał w trakcie kongresu ESC profesor Milou-Daniel Drici.

Dane analizowane w badaniu obejmowały zdarzenia niepożądane zgłaszane do agencji pomiędzy 1 stycznia 2009 a 30 listopada 2012. Nad każdym z przypadków debatowało konsylium około 15 specjalistów, w tym kardiologów, psychiatrów, neurologów i fizjologów, którzy oceniali każde zdarzenie zgłoszone do ANSES.