Na Śląsku wykonano nowatorską operację na bijącym sercu

ELA

Kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach przeprowadzili nowatorski zabieg wszczepienia specjalnego implantu bez rozcinania mięśnia sercowego u chorego z niewydolnością serca i towarzyszącą jej wadą zastawki mitralnej.

fot. GCM w Katowicach
fot. GCM w Katowicach
To pierwszy tego typu zabieg w Polsce, a zespół lekarzy ze Szpitala w Ochojcu znajduje się w nielicznej grupie światowych specjalistów, którzy wykonali tego typu zabieg. fot. GCM w Katowicach
Zespół w składzie: prof. dr hab. n. med. Marek Deja, kierownik Kliniki i Katedry SUM, kardiochirurg Marcin Malinowski, anestezjolog Wojciech Kruczak i kardiolog Magdalena Mizia, wszczepił pacjentowi implant BACE podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu. fot. GCM w Katowicach
fot. GCM w Katowicach

 

Zespół w składzie: prof. dr hab. n. med. Marek Deja, kierownik Kliniki i Katedry SUM, kardiochirurg Marcin Malinowski, anestezjolog Wojciech Kruczak i kardiolog Magdalena Mizia, wszczepił pacjentowi implant BACE podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Na całym świecie wykonano go  zaledwie u 19 pacjentów.

Zastawka mitralna jest jedną z czterech zastawek kontrolujących przepływ krwi do i z serca. Jeśli zastawka nie domyka się w odpowiedni sposób podczas skurczu komór, krew może wpływać  z powrotem do przedsionka serca. Nazywamy to niedomykalnością zastawki mitralnej. Z tego powodu serce musi mocniej pracować, by móc wypompować ponownie tą samą ilość krwi, co w efekcie powoduje wzrost obciążenia komory serca. W rezultacie ściana mięśnia sercowego ulega zgrubieniu i osłabieniu. Im dłużej ten proces się utrzymuje, tym słabsza staje się ściana serca, a to z kolei jeszcze bardziej odsuwa od siebie płatki zastawki i serce zaczyna stawać się niewydolne. Standardową praktyką w leczeniu niewydolności zastawki mitralnej jest operacja na otwartym sercu podczas której stosuje się  krążenie pozaustrojowe i celowo zatrzymuje pracę serca.  Alternatywą jest implant BACE (zbudowany z silikonu medycznego) zakładany podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca. Wypełnienie specjalnych komór w implancie uciska ścianę serca, co przywraca prawidłową geometrię płatków zastawki mitralnej, przez co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej. Nowa metoda nie tylko skraca się czas przeprowadzenia operacji, ale i okres rekonwalescencji, co nie pozostaje bez znaczenia dla pacjenta. Silikonowy implant to szansa dla pacjentów z wtórną niedomykalnością zastawki mitralnej, u których dodatkowe obciążenia utrudniają lub uniemożliwiają przeprowadzenie inwazyjnego zabiegu uszczelnienia zastawki.