Na Banacha wszczepili najmniejsze stymulatory serca

ELA

Dziś w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie dwóm pacjentom wszczepiono najmniejsze na świecie stymulatory serca – MICRA TPS. Zabiegi przeprowadzili dr hab. Marcin Grabowski i dr hab. Przemysław Mitkowski. Były to pierwsze zabiegi tego typu w tym szpitalu.

Zabiegi przeprowadzili dr hab. Marcin Grabowski i dr hab. Przemysław Mitkowski. fot. materiały prasowe
Micra TPS jest wielkości … kapsułki witaminowej. fot. materiały prasowe
Pacjenci (l. 66 i l. 73) to dwaj mężczyźni z licznymi powikłaniami po próbach wszczepienia klasycznych stymulatorów serca.

„Nasi dzisiejsi pacjenci mieli historię stosowania klasycznych urządzeń i te urządzenia w ich przypadku zawiodły.
 MICRA TPS nie wykorzystuje elektrod do połączenia jam serca z baterią urządzenia, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko powikłań infekcyjnych czy uszkodzenia elektrod. Kolejną zaletą tej terapii jest małoinwazyjność samego zabiegu. Z perspektywy pacjenta jest to po prostu większy zastrzyk. Blizna po takim zabiegu ma zaledwie kilka milimetrów, a nie kilka centymetrów jak po wszczepieniu klasycznych stymulatorów” – podkreśla dr hab. Marcin Grabowski.

Jutro stymulatory MICRA TPS zostaną wszczepione po raz pierwszy na Pomorzu Zachodnim – w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. Zabiegi przeprowadzi prof. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii. Do tej pory w Polsce wszczepiono ponad 40 rozruszników MICRA TPS.