Młodzież pokazuje jak chronić się przed HIV

Na Pomorzu aż 30 proc. przypadków HIV wykrywa się już u 20-latków. II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV został zorganizowany właśnie z myślą o młodych  – przez bezpośrednie zaangażowanie uczniów i promocję zwycięskich filmów ma dotrzeć do dzisiejszych nastolatków, zanim staną się 20 lub 30-latkami zagrożonymi zakażeniem wirusem.

12 zespołów filmowych z pomorskich szkół średnich zaprezentowało 25 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym krótkie filmy promujące profilaktykę zakażeń HIV i tolerancję wobec osób żyjących z wirusem. Uroczysty finał był kluczowym wydarzeniem II Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV. Projekt promujący profilaktykę HIV/AIDS wśród pomorskiej młodzieży zaangażował ponad 40 szkolnych ekip filmowych z całego województwa. Zrealizowało go Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, a finansowany był z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci, w którym nagradzane są najlepsze projekty edukujące o HIV i AIDS.

Blisko 30% zakażeń HIV w województwie pomorskim wykrywa się u dwudziestolatków, prawie 40% dotyczy trzydziestolatków – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny za lata 2006-2016. II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV przez bezpośrednie zaangażowanie uczniów i promocję zwycięskich filmów ma dotrzeć do dzisiejszych nastolatków, zanim staną się 20 lub 30-latkami zagrożonymi zakażeniem wirusem.

Najwyższe uznanie jury, w którym zasiedli m.in. doktor Tomasz Kiliński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni, pani Magdalena Jacoń, rzecznik prasowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz Aneta Bardoń, kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE Gdańsk, zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Tryumfowali, zdobywając główną nagrodę za film „Głuchy telefon”, a także zajmując drugie miejsce z filmem „Przekaż dalej”. Na ostatnim miejscu podium stanęły uczennice z XII LO w Gdyni z filmem „Przesłanie bez słów”. Jury przyznało ponadto nagrodę specjalną – za film animowany pt. „A short story about AIDS”, a także dwie nagrody indywidualne: za grę aktorską (Zuzanna Szymańska z I LO w Tczewie, „Dziewczyna z kolczykiem”) i najlepszy scenariusz (Artur Dampc, „Przekaż dalej”). Nagrodzone produkcje są dostępne na kanale YouTube Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej:

https://www.youtube.com/channel/UCKbPFDsnBp2W5BclF96NK6w.

Laureaci otrzymali statuetki oraz nagrody o łącznej wartości ponad 7 tys. złotych, a wszyscy finaliści wzięli udział w warsztacie filmowym przygotowanym przez pana Sławomira Pultyna – operatora i fotografa, wykładowcę Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz w panelu edukacyjnym na temat profilaktyki HIV/AIDS prowadzonym przez pana doktora Tomasza Smiatacza z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Druga już edycja Festiwalu to odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń HIV wśród młodych osób oraz zainteresowanie zgłaszane przez samych uczniów i szkoły. Projekt integruje, a przez aktywność artystyczną inspiruje środowisko szkolne do podejmowania dalszych działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

– Przekazywanie wiedzy o wirusie, bezpiecznych zachowaniach seksualnych i tolerancji dla osób HIV+ może zapobiec części nowych zakażeń. A także pomóc osobom już zakażonym. HIV przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Ludzie żyją z wirusem, ale o tym nie wiedzą. Mamy nadzieję, że podejmowane przez PTOZ działania, w tym II Pomorski Festiwal Krótkich Filmów o HIV, przyczynią się do zwiększenia liczby testujących się, wcześniejszego wykrywania zakażeń i szybszego rozpoczynania terapii nowoczesnymi, bezpiecznymi w długim okresie lekami, które są dziś dostępne dla każdego – mówi Zbigniew Zawadzki, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej i koordynator projektu.

– Filmy, które zostały nagrodzone podczas II Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV, pokazują, że nie tylko wiedza, ale też umiejętność tłumaczenia otaczającego nas świata na język sztuki ma udział w walce z AIDS, zmienia spojrzenie na ryzyko zakażenia wirusem i żyjące z nim osoby – podsumował projekt Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Patronat honorowy nad II Pomorskim Festiwalem Krótkich Filmów o HIV objęli: Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorski Kurator Oświaty, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia. Patronat medialny sprawowało Radio Gdańsk.