Mazowsze zadba o kręgosłupy

jr

Ponad 13 mln zł przeznaczy Samorząd Mazowsza za realizację Regionalnego Programu Zdrowotnego (RPZ) w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego.

Według danych GUS z 2014 r. z powodu bólu szyi cierpi ok. 20 proc. z nas fot. pixabay
Choroby kręgosłupa to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów. Według danych GUS z 2014 r. na ból pleców w odcinku lędźwiowym skarży się co trzeci Polak, a z powodu bólu szyi cierpi ok. 20 proc. z nas. To oznacza, że jest to problem, z którym boryka się co najmniej 1,6 miliona mieszkańców Mazowsza.

Program skierowany jest m.in. do instytucji zajmujących się działalnością leczniczą. Jego celem jest realizacja projektów, które przyczynią do zapobiegania otyłości i chorobom kręgosłupa wśród dzieci, uczących się w klasach I-VI szkół podstawowych. W jego ramach przewidziane są m.in. zajęcia ruchowe, badania lekarskie lub fizjoterapeutyczne, działania edukacyjne, a także indywidualne porady dietetyczne (w ramach modułu dotyczącego otyłości).

Na realizację całego programu przeznaczono ponad 13,2 mln zł. Każdy projekt może liczyć na dofinasowanie w wysokości 93 proc., z czego 80 proc. pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Spójności, 13 proc. to środki z budżetu państwa. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 listopada do 12 grudnia 2017 r.

Więcej informacji na temat konkursu na dofinansowanie projektów realizujących RPZ można znaleźć na stronie internetowej www.funduszedlamazowsza.eu