Lepsza opieka kompleksowa po zawale

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w opiece kompleksowej po zawale mięśnia sercowego. Są one odpowiedzią na postulaty środowiska kardiologicznego, które zgłaszało zbyt zbiurokratyzowane i twarde kryteria programu.

Chodzi m.in. o konkretne daty wizyt lekarskich po interwencji. Było to dopasowywanie pacjenta do rozporządzeń, a powinno być odwrotnie.

Wiceminister Król wspomniał też o zmianie zakresu danych zbieranych do rejestrów. Polega ona na tym, że „można będzie uwzględniać informacje z danych po roku. Zawał jest chorobą nagłą i występująca w określonym czasie. Mamy bardzo dobre wyniki terapii. Natomiast chcemy jeszcze śledzić jego skutki odległe”.

Co się zmieni
•    Termin wizyty kontrolnej ma się odbyć w ostatnim dniu pobytu na oddziale lub do 10 dni od wypisu z oddziału (do tej pory było to 7-10 dni od wypisu z oddziału), aby świadczeniodawca nie musiał dostosowywać opieki do przepisów rozporządzenia, a do potrzeb pacjentów. Praktyka realizacji świadczenia pokazała, że tego typu zmiany są konieczne i jesteśmy gotowi je wprowadzać, aby zapewnić lepszą opiekę.
•    To świadczenie będzie dostępne również dla pacjentów, których leczenie zawału rozpoczęło się operacją kardiochirurgiczną.
•    Dookreśliliśmy wskaźniki, które świadczeniodawcy muszą sprawozdawać do Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych.

źródło: mz