Krew – lek nie do zastąpienia

jr

Co roku 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. – Krew to najcenniejszy lek, którego nie da się niczym zastąpić! Codziennie ratuje życie milionom ludzi na całym świecie. Dołączmy do grona honorowych Dawców, podzielmy się bezcennym darem z potrzebującymi! – apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Pomimo ogromnego postępu w medycynie i biotechnologii nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastąpić ludzką krew. fot. pixabay.com
Światowy Dzień Krwiodawcy  obchodzony jest w rocznicę urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi. Głównym celem obchodów jest popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi.

„Pomimo ogromnego postępu w medycynie i biotechnologii nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastąpić ludzką krew. Dlatego ona sama jest najlepszym lekiem – w przypadku ciężkich chorób, wypadków, klęsk żywiołowych, czy katastrof. Jest niezbędna do przeprowadzenia wielu zabiegów i operacji!“ – podkreśla Bożena Janicka.
Dlaczego krew jest tak cenna? Dostarcza tkankom tlenu oraz wydala z organizmu dwutlenek węgla. Oprócz tego rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza do narządów wydalniczych szkodliwe produkty przemiany materii oraz pełni funkcje obronne.

„Honorowe oddawanie krwi  jest najbardziej humanitarnym czynem! Dawcy kierują się bezinteresowną chęcią pomocy. To wzruszający gest, świadczący o solidarności z chorymi i rannymi, czyli ze wszystkimi, którzy walczą o zdrowie i życie! Zbliżają się wakacje. Ten piękny czas to niestety także okres wzmożonych urazów i wypadków, w związku z czym występuje największe zapotrzebowanie na krew. W całej Polsce na honorowych dawców czekają punkty krwiodawstwa. Podzielmy się z potrzebującymi największym darem życia“ – zachęcają lekarze PPOZ.