Kielce wykonują zabiegi rotablacji

FIR

Kardiolodzy z Pracowni Hemodynamiki Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji. Operacje te przeprowadza się u osób z miażdżycą naczyń wieńcowych w podeszłym wieku, z cukrzycą.

Pierwsze trzy zabiegi rotablacji kardiolodzy ze Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali u pacjentów powyżej 80 roku życia. fot. WSzZ w Kielcach
Dr n. med Wojciech Gutkowski, szef pracowni hemodynamiki w Wojewódzkim  Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach, pod kierunkiem którego wykonano pierwszą rotablację, tłumaczy, że zabieg polega na „przewiercaniu” specjalnym borem, poruszającym się z prędkością 120-140 tys. obrotów na minutę, twardej, zwapniałej blaszki miażdżycowej. Specjalista dodaje, że z uwagi na strukturę i twardość zmiany zwężającej światło naczynia wieńcowego, u części pacjentów nie można zastosować zwykłych balonów angioplastycznych.

Pierwsze trzy zabiegi rotablacji kardiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali u pacjentów powyżej 80 roku życia: dwóch mężczyzn i jednej kobiety.

Aterektomie rotacyjne, czyli rotablacje dedykowane są szczególnie chorym w podeszłym wieku, cukrzykom. To osoby, u których ewentualny zabieg kardiochirurgiczny wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Dotychczas chorzy tacy musieli poddawać się takim operacjom albo wyjeżdżać do ośrodków poza województwo świętokrzyskie.