Jaki był 2018 rok dla podstawowej opieki zdrowotnej?

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, jako organizacja zrzeszająca pracodawców podstawowej opieki zdrowotnej, weszła w 2018 rok z pakietem  niezałatwionych,  ale istotnych  dla funkcjonowania  poz spraw. Z pogłębiającymi się niedostatkami kadrowymi, z dalekim od ideału poziomem  finansowania, z przytłaczającą biurokracją.

Niestety,  dwanaście intensywnych i pracowitych miesięcy, obfitujących w spotkania i negocjacje (Sejm, NFZ czy MZ), nie przyniosło znaczącej poprawy. Co prawda udało się zakontraktować umowy na kolejny rok i przy okazji nieco  zwiększyć  nakłady finansowe,  ale cały szereg problemów nadal nie został rozwiązany. Mało tego, doszły kolejne…

Mijający rok zdominowała fala kroczących protestów i niepokojów w ochronie zdrowia, wprowadzana na siłę informatyzacja (z ogromnymi planami również na 2019 rok),  kolejne obciążenia biurokratyczne…  (mają je z lekarzy zdjąć pomoce medyczne szumnie nazywane „asystentami medycznymi”, tylko nie wiadomo skąd ich brać i z czego opłacać?!).

Oprócz braków kadrowych i „kroczącej dumnie” biurokracji podstawową opiekę zdrowotną paraliżuje dodatkowo nierealna w realizacji „Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej”, która miała podnieść rangę poz w systemie ochrony zdrowia w Polsce, a okazała się prawnym bublem, który trzeba będzie nowelizować.

Kadr  brakuje i nie przybywa!  Za to obecnej przybył kolejny rok w życiorysie, często  życiorysie  emerytalnym lub  przedemerytalnym.   Kolejne placówki są zamykane…

Z tym  wszystkim  wchodzimy w  Nowy Rok 2019.  Niestety, niepewnie i mało optymistycznie, … ale jednak z nadzieją i przesłaniem – obyśmy zdrowi byli… – Szczęśliwego Nowego Roku!