Innowacyjna operacja kardiologiczna u dziecka

Monika Wysocka

Zabieg wszczepienia dziecku podskórnego rejestratora arytmii komunikującego się ze smartfonem przeprowadzono 19 kwietnia w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. Była to pierwsza implantacja tego typu rejestratora arytmii u dziecka w Polsce i jedna z pierwszych w Europie.

Większość zaburzeń rytmu serca udaje się zdiagnozować przy użyciu standardowego zapisu EKG lub monitorowania holterowskiego, jednak w części przypadków arytmia jest nieuchwytna i możemy jedynie podejrzewać mechanizm utrat przytomności.

Niekiedy zaburzenia rytmu zdarzają się tak rzadko, że nie da się ich przewidzieć ani wywołać. W takich przypadkach niezbędny jest wszczepialny rejestrator pętlowy (ang. ILR – Implantable Loop Recorder). Innowacyjność  urządzenia Confirm RX DM3500 wszczepionego u 11 letniego chłopca z wywiadami utrat przytomności bez ustalonej przyczyny, polega nie tylko na małej inwazyjności zabiegu i miniaturowym kształcie urządzenia, ale też dodatkowej możliwości komunikacji z telefonem komórkowym pacjenta. Aplikacja w telefonie komórkowym sprawdza działanie urządzenia i w sytuacji, kiedy wystąpi określone zdarzenie lub sam pacjent zgłosi, że źle się czuje, telefon komunikuje się z urządzeniem i nagrywa zapis EKG z danego okresu.

Dzięki takiej technologii zapis nieprawidłowego rytmu serca może być natychmiast wysłany do centralnego systemu kontroli, gdzie dane są przechowywane i następnie analizowane przez lekarza, który w zależności od przyczyny objawów podejmuje właściwe działania.

zdj.WUM