Eksperci podejmą dyskusję na temat smogu

mw

Dlaczego podczas alarmów smogowych odnotowuje się aż 12 proc. więcej zawałów serca niż zazwyczaj? W jaki sposób niska emisja wpływa na śmiertelność w Polsce oraz jak kształtuje się statystyka zapadalności na choroby spowodowane narażeniem na zapylenie? W jaki sposób politycy powinni zadbać o mieszkańców na każdym z terytorialnych szczebli administracyjnych? Na te i więcej pytań odpowiedzą eksperci podczas I Konferencji “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”, która już 7 marca odbędzie się w Uzdrowisku Ustroń.

Już w najbliższą środę w Ustroniu po raz pierwszy odbędzie się spotkanie skupiające lekarzy specjalistów, ekspertów w dziedzinie zarządzania ochroną zdrowia, prawa, polityków lokalnych i krajowych oraz aktywistów ekologicznych. Inicjatywa organizowana przez American Heart of Poland i Uzdrowisko Ustroń w partnerstwie z Polskim i Ustrońskim Alarmem Smogowym oraz Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia „EkoSerce” chce włączyć się do debaty na temat szkodliwości smogu, prezentując m.in. dramatyczne dane dot. wpływu zanieczyszczenia powietrza na choroby układu sercowo naczyniowego i oddechowego. Priorytetem konferencji jest jednak również wypracowanie nowych rozwiązań, których wdrożenie pozwoli uchronić społeczeństwo przed rosnącym problemem. Dlatego też organizatorzy chcą zgromadzić przedstawicieli różnych środowisk – w tym samorządowców czy samych producentów paliw grzewczych – aby poznać ich perspektywę, a dyskusję otworzyć przed wszystkimi zaangażowanymi.

  • Debata na temat smogu przede wszystkim ma zjednoczyć działania miejsc i osób, które borykają się problemem zanieczyszczonego powietrza, ale jednocześnie działają w pewnym rozproszeniu. Niezmiernie ważne są lokalne oddolne inicjatywy, brakuje nam jednak wymiany myśli i spójnej polityki na poziomie ogólnopolskim. Nie wystarczy już samo budowanie świadomości na temat smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Konieczne są konkretne decyzje administracyjne, które wpłyną na poprawę sytuacji. Sam problem dotyczy nas wszystkich jednakowo, każdy z nas musi oddychać takim powietrzem, jakie go otacza – mówi Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” S.A i jeden z dyrektorów konferencji.

Nowe działania należy jednak podjąć jak najszybciej. Już dziś smog powoduje śmierć aż 48 tys. Polaków rocznie. Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza skutkuje zwiększoną zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe – numer jeden na liście przyczyn liczby zgonów w kraju. Obecne w smogu cząstki stałe PM10 i PM2,5 wywołują chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca czy miażdżycę, a w konsekwencji – zawały, udary mózgu czy tętniaki aorty. Największe ryzyko dotyczy osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów kardiologicznych oraz osób z nadwagą i otyłością, zagrożeni są jednak wszyscy.

  • Przy dużym zanieczyszczeniu ryzyko dotyczy także ludzi młodych i zdrowych. Nawet decyzja o wyjściu na zewnątrz i krótkim biegu, a tym samym wielokrotnie zwiększonej wentylacji przy wysiłku, wystarczy, aby wywołać zawał czy udar. Zapylenie powoduje pobudzenie leukocytów w pęcherzykach płucnych, które uszkadzają śródbłonek naczyń. W konsekwencji dochodzi do przyspieszonego formowania blaszek miażdżycowych czy zakrzepów, a więc również zwiększa się prawdopodobieństwo zdarzeń kardiologicznych. Warto dodać, że narażenie na zawał występuje do czterech dni od ekspozycji na smog – alarmuje prof. dr hab. med. Paweł Buszman, Prezes Zarządu American Heart of Poland i dyrektor konferencji.

Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, jaki jest wpływ zanieczyszczenia na ogólny stan zdrowia, poznają mechanizmy oddziaływania smogu na zawał serca oraz układ oddechowy, a także dowiedzą się, jaka jest odpowiedzialność prawna państwa względem narażonych na choroby obywateli. Następnie eksperci rozpoczną dyskusję nt. rozwiązań legislacyjnych dedykowanych małym i średnim jednostkom terytorialnym, poruszając kwestie uchwał, systemu powiadamiania mieszkańców czy bieżącego monitoringu jakości powietrza.

Konferencja “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” to pierwsza edycja spotkania specjalistów z samorządowcami, na którym udział potwierdzili m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Szefowa Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Barbara Daniel czy Andrzej Guła – lider Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Patronami honorowymi wydarzenia są Forum Ekonomiczne, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Burmistrz Miasta Ustronia Ireneusz Adam Szarzec, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.