Czy powstanie pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn?

TYDZIEŃ WIEDZY O SEKSIE I ANTYKONCEPCJI

Naukowcom udało się odkryć sposób blokowania transportu plemników z jąder do nasieniowodów i dalej do prącia. To może dać początek pracom nad stworzeniem skutecznej i bezpiecznej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

Dotychczasowe badania nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn koncentrowały się na ingerencji w proces dojrzewania plemników, dzięki czemu plemniki powinny być niezdolne do zapłdnienia. Okazało się jednak, że metoda ta obniża libido mężczyzn, a na dodatek jest problem z jej odrwacalnością. Naukowcy z Australii (z Monash Institute of Pharmaceutical Science) wpadli jednak na nowy pomysł – dzięki zablowaniu odpowiednich szlaków sygnałowych komórek mięśni gładkich wyściełających jądra i nasieniowody można zahamować kurczenie się tych komórek i tym samym uniemożlwić transport plemników. Przeprowadzone na razie na myszach próby zastosowania takiej terapii przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. Samce stały się całkowiecie niepłodne, choć w ich organizmie nadal produkowane były zdrowe i zdolne do zapłodnienia plemniki. Co ważne, terapia nie osłabiła popędu płciwego samców gryzoni.
Wyniki eksperymentów opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Proceedings of the National Academy of Science.