Coraz więcej odry

18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę odnotowano na Mazowszu – podał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

Ostatnie zgłoszenie pochodzi z 4 listopada – zachorowało pięcioletnie dziecko, które nie ma potwierdzonego szczepienia. Dziecko uczęszcza do przedszkola w Nadarzynie, gdzie odnotowano już jeden przypadek odry. Po krótkim pobycie w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie na Wolskiej zostało już wypisane do domu w stanie ogólnym dobrym.

Państwowy Inspektorat Sanitarny poinformował, że „w trakcie dochodzenia epidemiologicznego w powiecie pruszkowskim stwierdzono, że na siedemnaście przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę 12 osób jest już zdrowych, trzy jeszcze mają objawy chorobowe, a dwie osoby są nadal hospitalizowane”.

Obecnie trwają działania związane z „prowadzeniem szczepień ochronnych osób z kontaktu”. „Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przekazała szczepionki, dzięki którym zaszczepiono w sumie 28 osób z kontaktu w Warszawie. Kolejne osoby zaszczepiono w Pruszkowie i w Piasecznie. Profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, prowadzone są w wyznaczonych punktach: w przychodni w Pruszkowie, w Szpitalu św. Anny w Piasecznie – w gabinecie zabiegowym, w przychodni WUM w Warszawie” – czytamy  w komunikacie.

PWIS podkreślił, że wzrasta zapotrzebowanie na szczepienia ochronne związane z wystąpieniem zachorowań na odrę.