Chińskie ćwiczenia wpływają pozytywnie na serce

kk

Osoby mające problem z cholesterolem czy ciśnieniem tętniczym mogą szukać pomocy w chińskich ćwiczeniach, takich jak: Qigong, Tai Chi. Według badań, które zostały opublikowane w „Journal of the American Heart Association” tradycyjne chińskie ćwiczenia mają pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie u osób borykających się z chorobami układu krążenia.

Tradycyjne ćwiczenia chińskie są obiecującą interwencją, która może okazać się pomocna w poprawie jakości życia pacjentów z chorobami układu krążenia fot. www.medicalnewstoday
Tai Chi to forma ćwiczeń łącząca aktywność fizyczną z elementami medytacji, świadomością ciała i dbałością o oddychanie. Jest zalecana przez Harvard Medical Center’s Women’s Health Watch każdemu, niezależnie od wieku, również osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Ta forma ćwiczeń pomaga w utrzymaniu równowagi i elastyczności. W niektórych badaniach dostrzeżono korzyści płynące z Tai Chi dla pacjentów z chorobami układu krążenia, zwłaszcza w przypadku  ciśnienia tętniczego, czy zdolności wysiłkowej. Jednak zakres poprawy za pomocą ćwiczeń nie został potwierdzony.

Dr Chen Pei-Jie, autor badania i prezes Uniwersytetu Sportowego w Szanghaju, wraz ze swoim zespołem badawczym przeprowadzili analizę 35 badań, w 2424 uczestników z 10 krajów. Badanie losowo przydzielało uczestników do grup, które wykonują chińskie ćwiczenia, takie jak: Tai Chi, Qigong,  Baduanjin lub wykonują inny rodzaj ćwiczeń bądź nie zmieniają poziomu swojej aktywności.

Wśród osób, które wykonywały tradycyjne ćwiczenia chińskie, średni poziom ciśnienia skurczowego zmniejszył się o więcej niż  9.12mmHg, a ciśnienie rozkurczowe o ponad 5mmHg. Również u takich osób zmniejszył się poziom LDL i w trójglicerydach. Ci pacjenci zgłaszali radość, satysfakcję z życia i niższe poziomy depresji. Natomiast nie dostrzeżono zmian w tętnie,  w poziomie sprawności aerobowej oraz w wynikach w kwestionariuszu zdrowotnym.

Zdaniem dr Yu Liu, współautora badania, tradycyjne ćwiczenia chińskie są obiecującą interwencją, która może okazać się pomocna w poprawie jakości życia pacjentów z chorobami układu krążenia stanowiącą przyczynę niepełnosprawności i zgonów.

Źródło: medicalnewstoday