Brak sprzętu dla pacjentów bariatrycznych w szpitalach

jr

Szpitale cierpią na brak sprzętu medycznego dla pacjentów bariatrycznych, przez co część placówek nie jest w stanie ich hospitalizować. Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) zwrócił się z interpelacją do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

W przypadku osób cierpiących na otyłość patologiczną (III stopnia), szpitale cierpią na brak sprzętu o odpowiedniej nośności, przez co część placówek nie jest w stanie ich hospitalizować. fot. archiwum
„Niedawno w Elblągu mieliśmy sytuację, w której pacjent został odesłany do placówki w Olsztynie, ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia w szpitalu – wskazuje przyczynę interwencji poseł Kobylarz. – Po sprawdzeniu przeze mnie listy dostępu do świadczeń zdrowotnych dla osób chorujących na otyłość, sporządzonej przez Rzecznika Praw Pacjenta, ze zdziwieniem odnotowałem brak w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odpowiedniego sprzętu. Jest to jeden z dwóch największych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim i niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, w której pacjenci zmuszeni są korzystać z placówki w Olsztynie” – podkreśla parlamentarzysta.

Po analizie listy przygotowanej przez Rzecznika Praw Pacjenta nie brakuje ciekawych wniosków. Mianowicie w łóżka szpitalne o odpowiedniej nośności wyposażone są dwie placówki w Olsztynie, ale już w odpowiedni transport sanitarny jedynie kolumny transportowe w Elblągu i Ełku. Tylko w Elblągu stacjonuje również ambulans ratownictwa medycznego z noszami o podwyższonej nośności.

„Liczę na to, że Minister Radziwiłł przyjrzy się tej sprawie i opracuje harmonogram planowego doposażenia placówek szpitalnych w całej Polsce, w odpowiedni sprzęt – podsumowuje poseł Kobylarz. – Podobne problemy są w całym kraju i musimy jak najszybciej wypracować odpowiednie rozwiązania. Niezbędny jest tu planowy program inwestycyjny, bo mimo że pacjenci z nadmierną otyłością nie są liczni, to im również należy się odpowiednia opieka zdrowotna i dostęp do świadczeń medycznych. Rozumiem, że nie jesteśmy w stanie doposażyć wszystkich szpitali, ale w przypadku np. województwa warmińsko-mazurskiego, należy zadbać o główne placówki w największych miastach, tj. Elblągu, Olsztynie i Ełku, co pozwoli na równomierne zabezpieczenie potrzeb w całym regionie. Analogicznie należałoby postąpić w pozostałych województwach” – kończy przedstawiciel Kukiz’15.