Apel do ministrów zdrowia i finansów

jr

Organizatorzy kampanii „Hamuj Raka! Daj szansę płucom!” zaapelowali do Ministra Finansów i Ministra Zdrowia o utrzymanie, przestrzeganie i realizację zapisu ustawy antynikotynowej o finansowaniu programów profilaktyki antynikotynowej z 0,5% akcyzy na papierosy. Jak alarmują Organizacje, zapis ten od lat pozostaje martwy a z dniem 01.01.2018 r. ma zostać w ogóle zlikwidowany – taka decyzja została podjęta przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy antynikotynowej.

Bez szeroko zakrojonych, dobrze zaplanowanych i odpowiednio sfinansowanych wieloletnich programów zdrowotnych, walka z paleniem tytoniu nie będzie przynosiła pożądanych efektów fot. archiwum
Na programy zdrowotne zmierzające do ograniczenia spożycia tytoniu budżet Państwa wydaje corocznie jedynie ok. 1 mln PLN (Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce). To prawie 100 razy mniej niż wynika z nakazu ustawy antynikotynowej.

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacja Onkologiczna Alivia zwróciły się do Ministra Mateusza Morawieckiego i Ministra Konstantego Radziwiłła o realizację zapisu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zgodnie z brzmieniem tego zapisu „program określający politykę zdrowotną, społeczną i ekonomiczną, zmierzający do zmniejszenia używania wyrobów tytoniowych” ma być finansowany „z budżetu państwa w wysokości 0,5% wartości podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych”.

„Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wynosi 67 tys. rocznie. Bez szeroko zakrojonych, dobrze zaplanowanych i odpowiednio sfinansowanych wieloletnich programów zdrowotnych, walka z paleniem tytoniu nie będzie przynosiła pożądanych efektów” – apelują Organizacje.