Kardiologia | jr | 10 listopada 2017, 9:58

Pierwsza na Mazowszu implantacja stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego

Tę pierwszą na Mazowszu implantację stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego przeprowadzili doc. Marcin Grabowski i dr Marcin Michalak
fot. WUM

W I Katedrze i Klinice Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, wykonano zabieg implantacji stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego (cardiac contractility modulation – CCM). Jest to nowoczesna metoda wykorzystywana w leczeniu przewlekłej niewydolności serca.

Zabieg wykonano u 50-letniego pacjenta z ciężką pozawałową niewydolnością serca, z implantowanym wcześniej kardiowerterem-defibrylatorem. Pacjent czeka na kwalifikację do przeszczepu serca i pomimo stosowanej optymalnej farmakoterapii i standardowej elektroterapii występują zaostrzenia objawów.

Zabieg polega na wprowadzeniu do prawej komory dodatkowych dwóch elektrod, które umiejscawia się w przegrodzie międzykomorowej, tj. w ścianie dzielącej prawą i lewą komorę serca. Praca układu polega na wyczuwaniu własnych pobudzeń serca pacjenta i stymulacji serca wyższą energią elektryczną w fazie refrakcji (rozkurczu). Bateria urządzenia umieszczona jest pod skórą pacjenta, w okolicy podobojczykowej prawej, jest okresowo (średnio raz na tydzień) ładowana indukcyjnie przez samego pacjenta. Urządzenie programowane jest za pomocą tabletu.

Jest to pierwsza na Mazowszu implantacja, którą przeprowadzili doc. Marcin Grabowski i dr Marcin Michalak. Urządzenie CCM Optimizer Smart pierwszy raz w Polsce implantowano w lutym tego roku. Zespół Kliniki Kardiologii jest obecnie czwartym w Polsce (po Łodzi, Wrocławiu i Zabrzu) ośrodkiem, który rozpoczął wykonywanie takich zabiegów.

Przewlekła niewydolność serca staje się globalnym problem, także w Polsce. Według danych Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 r. na niewydolność serca cierpi w Polsce nawet do 700 000 osób, a wydatki związane z postępowaniem w tym schorzeniu pochłaniają ok. 1,73 mld złotych rocznie.

źródło: WUM
 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem