Fakty | MG | 9 listopada 2017, 10:01

10 mln zł wsparcia na rozwój personalizowanych metod diagnostycznych oraz terapii

- Immunoonkologia oraz analiza wpływu mikrobiomu na zdrowie człowieka to obecnie jedne z najgorętszych obszarów w branży biotech – uważa Janusz Homa, Prezes Zarządu Ardigen S.A
fot. archiwum

Dzięki dotacjom unijnym Ardigen S.A., bioinformatyczna spółka-córka giełdowej Selvity, przyspieszy opracowanie personalizowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych znajdujących zastosowanie przede wszystkim w wysokokomercyjnych obszarach immunoonkologii oraz mikrobiomu.

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni Ardigen otrzymał pozytywną ocenę i rekomendację do udzielenia dofinansowania dla trzech projektów badawczo-rozwojowych. Średni poziom refundacji wyniesie ok. 70 proc.
Pierwszy z nich dotyczy pracy nad testami diagnostycznymi dedykowanymi immunoterapii nowotworów. Drugi jest związany z rozwojem przełomowej platformy projektowania metodą in silico składów probiotyków nowej generacji. Trzeci, realizowany wspólnie z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, dotyczy stworzenia Mapy Mikrobiomu Polski.

- Zakres projektów, na które uzyskaliśmy dofinansowanie, prezentuje holistyczne podejście Ardigen do problemu niskiej skuteczności immunoterapii onkologicznych, bowiem z jednej strony dotyczy biologii molekularnej systemu immunologicznego, a z drugiej dotyka wpływu mikrobiomu na organizm człowieka – wyjaśnia Janusz Homa, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu Ardigen S.A. – Każdy z trzech projektów charakteryzuje się dużym potencjałem, zarówno diagnostycznym, jak i terapeutycznym. Wpisują się one w strategię Ardigen, opartą na opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek całkowicie nowych metod diagnostycznych oraz personalizowanych terapii wykorzystujących zaawansowane technologie bioinformatyczne oraz sztuczną inteligencję – dodaje.

Przyznane środki pozwolą na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez kolejne trzy lata. Ma to doprowadzić do opracowania innowacyjnych, własnych produktów biotechnologicznych o wysokim potencjale komercyjnym. To właśnie tego typu produkty mają w przyszłości tworzyć wysoką wartość Ardigen.
- Immunoonkologia oraz analiza wpływu mikrobiomu na zdrowie człowieka to obecnie jedne z najgorętszych obszarów w branży biotech – tłumaczy Janusz Homa.

Ardigen został powołany we wrześniu 2015 r. Powstał w wyniku wydzielenia z Selvity pionu bioinformatycznego. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Spółka zbudowała silną pozycję na rynku amerykańskim. Działania te sprawiły, że Ardigen wybił się na pozycję bioinformatycznego lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka stale współpracuje z prestiżowymi partnerami, w tym m.in. z Harvard Medical School oraz czterema dużymi firmami farmaceutycznymi.

źródło: materiały prasowe

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem