Onkologia, Profilaktyka | jr | 30 sierpnia 2017, 8:35

Skorzystaj z okazji - zbadaj PSA


fot. archiwum

Już w najbliższy weekend (2-3 września) podczas pikniku rodzinnego „Zawody Latających Psów” na Polu Mokotowskim w Warszawie będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat raka prostaty. Wsparcia przy organizacji strefy udzieliła Fundacja Kapitan Światełko (organizator Movember Polska) oraz organizator projektu Program Edukacji Onkologicznej.

Zdrowy pan: najważniejsza jest profilaktyka

W Strefie Zdrowia będzie można uzyskać informacje dotyczące raka prostaty, profilaktyki tej choroby, badań jakie należy wykonywać. Dodatkowo panowie, którzy odwiedzą strefę, otrzymają vouchery na bezpłatne badanie markera nowotworowego PSA (antygen gruczołu krokowego), który pomaga w procesie wykrywania raka prostaty w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

Uczestnicy pikniku otrzymają również zawieszki pod prysznic z zasadami codziennej profilaktyki oraz magnesy przypominające o regularnych badaniach. Więcej informacji nt. choroby można znaleźć na nowopowstałej stronie: www.rakprostaty.pl .

– Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów, nowotwory gruczołu krokowego są drugą, najczęstszą przyczyną choroby nowotworowej u mężczyzn i stanowią ponad 13% zachorowań  – mówi Antoni Rodowicz z Fundacji „Tam i z powrotem" - jednego z organizatorów pierwszego, ogólnopolskiego Programu Edukacji Onkologicznej –  Z roku na rok, niestety, wskaźnik ten rośnie. W ostatnich trzech dekadach liczba zachorowań wzrosła około pięciokrotnie. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i zachęcanie mężczyzn do systematycznych badań – dodaje.

Badaj PSA

Wczesne wykrycie nieprawidłowości ma ogromne znaczenie w przebiegu leczenia. PSA jest antygenem sterczowym, który występuje w surowicy krwi. Można go zbadać podczas bezbolesnego, rutynowego badania krwi. Podwyższony poziom PSA powinien być sygnałem do dalszej diagnostyki pacjenta pod okiem lekarza.

Kiedy badać?

Badania profilaktyczne warto przeprowadzać zawsze - w szczególności u mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat. Na pewno należy je wykonać, gdy zaobserwujemy  trudności w oddawaniu moczu, częstszą potrzebę jego oddawania czy też krwiomocz. Ważnym sygnałem jest dyskomfort, ból i pieczenie.
Strefa Zdrowia „Zdrowy pan, zdrowy pies” będzie dostępna przez cały czas trwania wydarzenia „Latające Psy” na Polu Mokotowskim w dn. 2-3 września w godzinach od 10 do 18.

W Strefie Zdrowia odbędą się warsztaty popularno-naukowe Baylab. Wyobraźni pomoże wirtualna rzeczywistość – dzięki specjalnej aplikacji każdy uczestnik będzie mógł przenieść się do wnętrza ludzkiego organizmu i na farmę.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem