Farmacja | jr | 29 sierpnia 2017, 12:29

Ważne zmiany na nowej liście refundacyjnej

wiceminister Marcin Czech
fot. mz

„Od 1 września zmienią się istniejące programy lekowe dotyczące choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego i białaczki limfocytowej Na nowej liście refundacyjnej pojawi się także kilka wyczekiwanych leków” - zapowiedział podczas konferencji (28 sierpnia) wiceminister zdrowia Marcin Czech.

„Przy tej liście udało się nam wprowadzić nowe cząsteczki, powiększając spektrum terapeutyczne dla naszych pacjentów. Na rynku aptecznym dodano 68 produktów. Wydatki pacjentów w tej grupie zmniejszyły się o 65 proc. Patrząc globalnie, pacjenci będą płacić mniej za 366 produktów, a cena detaliczna zmaleje w przypadku 516 produktów” – powiedział wiceminister. Wskazał, że zmiany dotyczą zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych.

Wyjaśnił także, na czym polega mechanizm refundacyjny. „Pacjenci pediatryczni leczeni adalimumabem lub infliksymabem po zakończeniu leczenia w programie lekowym „Leczenie Choroby Leśniowskiego Crohna” będą mogli powrócić do terapii w przypadku nagłego zaostrzenia choroby już po zakończeniu leczenia (nawrót aktywnej choroby stwierdza się, gdy wskaźnik aktywności PCDAI jest większy od 10-ciu punktów)” – mówił wiceminister.

Do tej pory gdy stan pacjenta pogarszał się po odstawieniu leku, nie mógł on powrócić do terapii. Mógł tylko ponownie przystąpić do programu – w tym celu musiał jeszcze raz zakwalifikować się na podstawie restrykcyjnych kryteriów. To odpowiedź na postulaty pacjentów oraz specjalistów.

Wiceminister powiedział, że procedowane są także wnioski, które uwzględniają dwuletni okres leczenia dla leku adalimumab w leczeniu dzieci i osób dorosłych.

„W ramach programu „Leczenie stwardnienia rozsianego” umożliwiliśmy leczenie substancjami czynnymi: fumaran dimetylu, peginterferon beta 1a oraz teryflunomidem już od 12. roku życia w ramach tzw. wskazania off-label” – mówił Czech. Od 1 września leki te będą wykorzystywane w leczeniu dzieci. To wypełni lukę systemową, ponieważ dotychczas pacjenci w wieku 17 lat nie mieli do nich dostępu – musieli czekać do osiągnięcia pełnoletności.

Zmieniły się też niektóre kryteria wykluczenia z programu, które bardziej odpowiadają realiom terapeutycznym co ułatwi lekarzom prowadzenie terapii. Zmiany zostały wprowadzone we współpracy specjalistów w dziedzinie neurologii. „W programie lekowym „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego” dodaliśmy kryterium  ponownego włączenia dla pacjentek wyłączonych z leczenia z powodu ciąży. Dzięki temu te pacjentki powrócą do leczenia po zakończeniu ciąży bez zbędnej procedury ponownej kwalifikacji. Zmienialiśmy także okres wykonywania MRI (z 30 dni na 60 dni)” – zapowiada Czech.

Nowe leki na liście

Refundacją ma być objęty lek Imbruvica w ramach nowego programu w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową. W ramach nowego programu refundowany będzie także lek Pixuvri stosowany w leczeniu chłoniaków złośliwych.
Z kolei w ramach już obowiązującego programu zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, refundowany będzie lek Rixubis.
„Pamiętamy o tym, że w tym schorzeniu terapeutycznym wcześniejsza, bardziej skuteczna i bezpieczniejsza interwencja pomaga nam tych chorych prowadzić w ten sposób, że nie dochodzi do krwawień w stawach i chorzy mogą prowadzić normalne życie, normalnie funkcjonować” - powiedział Czech.

Kontynuacja dla cukrzycy

Z powodzeniem zakończyły się także negocjacje cenowe z podmiotem odpowiedzialnym za lek Lantus – udało się przedłużyć jego refundację na kolejny okres. „Chorzy na cukrzycę nadal będą mogli korzystać z tej opcji terapeutycznej w ramach refundacji. Ciągłość ich leczenia nie zostanie przerwana i nie będą zmuszeni do zmiany na inny wstrzykiwacz, do którego nie byli przyzwyczajeni – uspokaja przedstawiciel ministerstwa. - Dokładamy wszelkich starań, aby należycie zabezpieczyć budżet państwa oraz odciążyć portfel polskiego pacjenta. Pole do działań jest olbrzymie. Cały czas pracujemy nad tym, aby obniżać koszty ponoszone przez chorych i aby ceny leków systematycznie malały” – zapewnił Marcin Czech

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1530 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1489). Czech powiedział, że dotychczas w ramach programu zrealizowano 27 mln recept na bezpłatne leki, wydano w ten sposób 40 mln opakowań leków.

Po przeszczepach – tańsze odpowiedniki

Odnosząc się do protestów osób po przeszczepach, które alarmują, że kolejny raz podrożała część przyjmowanych przez nich leków wiceminister zapewnił, że pacjenci ci "nie są zostawieni bez leczenia i mogą korzystać ze znacznie tańszych zamienników leków”. Przypomniał, że kwestie związane z refundacją leków reguluje tzw. ustawa refundacyjna.

MZ zajmie się także rozwiązaniami dotyczącymi leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich, w stosunku do których planowane są zmiany systemowe.
 „Stawiamy na długofalowe działania – lepiej szybciej włączyć skuteczne leczenie, niż niepotrzebnie długo czekać. Ta zmiana jest nie tylko odpowiedzią na głosy pacjentów, lecz także realizuje nasze zapowiedzi dotyczące polityki lekowej. To rozwiązanie bardziej efektywne dla każdej ze stron” – podsumował wiceminister.
.
 Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem