Nowatorski zabieg, kardiologia | jr | 23 sierpnia 2017, 14:58

Polscy lekarze przepowadzili nowatorski zabieg w leczeniu nadciśnienia płucnego

Podczas zabiegu lekarze zastosowali system wizualizacji HoloLens oraz druk 3D co ułatwiło im przeprowadzenie angioplastyki balonowej
fot. archiwum

Lekarze z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku przeprowadzili dziś (23 sierpnia) pierwszy na świecie zabieg przezskórnej angioplastyki balonowej (BPA) z wykorzystaniem systemu do obrazowania trójwymiarowego HoloLens i druku cyfrowego 3D u chorego z przetrwałym po operacji przewlekłym nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym.

Przewlekłe nadciśnienie płucne zakrzepowo-zatorowe (CTEPH, ang. - chronic thromboembolic pulmonary hypertension) jest rzadką chorobą będącą następstwem przebytej zatorowości płucnej. Charakteryzuje się obecnością przewlekłych zmian naczyniowych w tętnicach płucnych, powodujących narastanie naczyniowego oporu płucnego i wzrost ciśnienia w tętnicy płucnej, co w konsekwencji prowadzi do niewydolności prawej komory serca. Główne objawy choroby to postępująca duszność (początkowo wysiłkowa, a następnie spoczynkowa), bóle w klatce piersiowej, obrzęki kończyn dolnych. Jeżeli nie podejmie się działań terapeutycznych, to rokowanie w tej chorobie jest złe, prawie połowa pacjentów nie przeżywa okresu pięciu lat.
Leczeniem przyczynowym CTEPH jest przywrócenie drożności tętnic płucnych i redukcja naczyniowego oporu płucnego, za pomocą operacji kardiochirurgicznej - endarterektomii płucnej (PEA, ang. pulmonary endarterectomy), leczenia specyficznymi lekami rozszerzającymi naczynia płucne (sildenafil, riociguat) lub (nowoczesnej) terapii interwencyjnej - balonowej angioplastyki płucnej (BPA, ang. balloon pulmonary angioplasty).

Światowa premiera

W Klinice Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, przy współpracy z lekarzami z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego został przeprowadzony pierwszy na świecie zabieg przezskórnej angioplastyki balonowej (BPA) z wykorzystaniem systemu do obrazowania trójwymiarowego HoloLens i druku cyfrowego 3D. Pacjentem był 67-letni mężczyzna z ciężkim nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym, które utrzymuje się pomimo przebytej w 2011 roku operacji kardiochirurgicznej (endarterektomia płucna). Zabieg został przeprowadzony w warunkach Pracowni Hemodynamicznej na naczyniach lewego płuca o średnicy 2-3 mm. „Anatomia tych tętnic jest złożona, a obecne w nich zmiany zakrzepowo-zatorowe dodatkowo utrudniają nawigację i podejście specjalistyczną aparaturą w okolice skrzeplin. Przeprowadzenie zabiegu utrudniało dodatkowo wysokie ciśnienie w tętnicy płucnej oraz przewlekła niewydolność nerek, na którą cierpi pacjent. W takiej sytuacji ilość środka cieniującego (kontrastu), który stosuje się do obrazowania zmian w naczyniach płucnych musi być ograniczona. Podczas zabiegu zastosowaliśmy system wizualizacji HoloLens oraz druk 3D co ułatwiło nam przeprowadzenie angioplastyki balonowej” – wyjaśnia prof. Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, który przeprowadził zabieg.

Światowy poziom  w Otwocku

Lekarze Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, pod kierownictwem prof. Adama Torbickiego, są pionierami metody przezskórnej angioplastyki balonowej tętnic płucnych. W lipcu 2013 roku wykonali pierwszy w Polsce zabieg BPA. Jako jedni z pierwszych na Świecie rozpoczęli regularny program leczenia chorych z CTEPH za pomocą tej metody. W 2014 roku zespół otrzymał nagrodę ZŁOTY SKALPEL przyznawaną przez Puls Medycyny dla wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia za wdrożenie przezskórnej angioplastyki balonowej tętnic płucnych. Zespół ciągle doskonali metodę – użycie systemu HoloLens i druk 3D będzie kolejnym udoskonaleniem techniki BPA.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem