FAKTY | jr | 23 sierpnia 2017, 13:35

Zmarł Profesor Edward Zawisza


fot. PTA

Zmarł jeden z prekursorów polskiej alergologi prof. Edward Zawisza – wybitny laryngolog i alergolog, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń lekarzy. Miał 77 lat.

Prof. Edward Zawisza położył ogromne zasługi na rzecz jej instytucjonalnego rozwoju, a także nowoczesnej diagnostyki i terapii chorób alergicznych. Do jego największych osiągnięć naukowych należą badania nad zjawiskami immunologicznymi w chorobach górnych dróg oddechowych, swoista terapia alergenowa, epidemiologii pyłkowic, klasyfikacja nieżytów nosa czy astmy siennej. Warto także wspomnieć niezwykle istotną działalność popularyzatorską Prof. Edwarda Zawiszy, który był jednym z pierwszych autorów kalendarzy pylenia. Z Jego porad i informacji w tym zakresie korzystało wielu Polaków.

Prof. Edward Zawisza był jednym z najważniejszych organizatorów polskiej alergologii. Był wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przez kilka kadencji. Po prof. Bogdanie Romańskim pełnił funkcję Konsultanta krajowego ds. Alergologii w latach 1994-2001. Dzięki m.in. jego staraniom w tych latach alergologia jest jedną z najbardziej dynamicznych i dobrze zorganizowanych specjalizacji w Europie.

„Polskie Towarzystwo Alergologiczne wiele zawdzięcza pracy Prof. Edwarda Zawiszy – dzięki Jego staraniom i zaangażowaniu pokolenia alergologów mogły oraz mogą prowadzić praktykę lekarską na najwyższym światowym poziomie” – napisał na stronie PTA prezydent Towarzystwa prof. Zbigniew Bartuzi.

źródło: PTA
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem