FAKTY | MG | 16 sierpnia 2017, 12:44

Ministerstwo Zdrowia wspiera walkę z otyłością w Mysłowicach

Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków do pokonania trudności, z jakim na co dzień borykają się uczestnicy
fot. archiwum

Urząd Miasta Mysłowice utworzył pierwsze grupy wsparcia dla osób z otyłością. Wciąż można się zgłaszać. Działania będą prowadzone do końca listopada 2017 r.

Do programu organizowanego przez Wydział Zdrowia i Polityki Socjalnej Urzędu Miasta Mysłowice zgłaszać mogli się wszyscy zainteresowani, a jedynym warunkiem była potwierdzona otyłość (BMI powyżej 30). Łącznie w programie udział bierze 20 mieszkańców w wieku od 35 do 60 lat.
 
Zdrowe odżywianie
Część dotyczącą zdrowego odżywiania rozpoczęły konsultacje lekarskie i dietetyczne, analiza składu ciała i ułożenie diety dla każdego z uczestników. W ramach spotkań ze specjalistami uczestnicy poznają m.in.:

•    normy prawidłowego żywienia,
•    zasady czytania etykiet produktów spożywczych,
•    nazwy substancji dodawanych do żywności, których należy unikać,
•    choroby zależne od diety oraz sposoby na to, jak im zapobiegać.
 
Aktywność fizyczna
Zwiększeniu aktywności fizycznej uczestników służą zajęcia z wykwalifikowanym trenerem. Wszyscy otrzymali też od miasta karnet do strefy basenowej i do siłowni oraz plan ćwiczeń ułożony w ramach treningu personalnego. Planowana jest także jednodniowa wycieczka w Beskid Śląski z przewodnikiem i zajęcia z nordic walking.

Odbędą się również warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy pod okiem dietetyka, będą mogli omówić swoje doświadczenia kulinarne związane ze zdrowym i smacznym gotowaniem.
 

Realizacja programu jest możliwa dzięki zwycięstwu w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Jego celem jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków do pokonania trudności, z jakim na co dzień borykają się uczestnicy.
 
Otyłość

Otyłość to najczęściej występująca choroba cywilizacyjna, której możemy uniknąć, ponieważ jej przyczyną są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i niska aktywność fizyczna. Prowadzi do chorób układu krążenia, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, cukrzycy typu 2, niepełnosprawności i nowotworów, a nawet przedwczesnej śmierci. Podstawą odwrócenia trendu jest zmiana stylu życia, a niezwykle ważnym elementem jest realizacja lokalnych programów zdrowotnych dedykowanych walce z otyłością.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Rozumiem